2018 Outdoor Track and Field Invitational Schedule |
Most of these are confirmed, If there are any changes or additions please send them to section2harrier@yahoo.com
Saturday, April 14th
Friday, April 20th
Niskayuna Medley Relays @ Niskayuna H.S. | Results |
Watervliet Invitational @ Watervliet H.S. | Results |
Ballston Spa Throw Off @ Ballston Spa H.S. | Results |
Saturday, April 21st
Albany Academy Albright Invitational @ Albany Academy (boys only) | Results |
Niskayuna Warrior Classic @ Niskayuna H.S. - 9:15am | Results |
Fleet Feet Lady Eagles Invitational @ Bethlehem H.S. - 10:00am (girls only) | Results |
Warrior Rockin' Relays @ Stillwater C.S. - 9:00am | Results |
Thursday, April 26th
Johnstown Modified Invitational @ Knox Field, Johnstown Jr. High | Meet Entry and Info |
Thursday-Saturday, April 26th-28th
Penn Relays @ Franklin Field | Meet Website |
Saturday, April 28th
Luciano Invitational @ Hudson Falls C.S. | Results |
Cohoes Relays @ Cohoes H.S. | Results |
Maple Hill Invitational @ Maple Hill H.S. | Results |
Friday, May 4th
Johnstown Invitational @ Knox Field, Johnstown Jr. High | Results |
Stillwater Modified Relays @ Stillwater C.S. |
Saturday, May 5th
Colonie Relays @ Colonie H.S. | Results |
George Muse Relays @ Glens Falls H.S. | Results |
Marsh-Galotta Meet @ Middleburgh C.S. | Results |
Monday, May 7th
Kuba Modified Invitational-Boys @ Greenwich C.S. | |
Fonda-Fultonville Modified Invitational @ Fonda-Fultonville C.S. | |
Steve Hoard Modified Invitational @ Schoharie C.S. |
Wednesday, May 9th
Kuba Modified Invitational-Girls @ Greenwich C.S. |
Thursday, May 10th
Bemus Frosh/Soph Meet @ Greenwich C.S. | Results |
Friday, May 11th
Shenendehowa Invitational @ Shenendehowa H.S. | Results |
The Futures Invitational @ Mohonasen H.S. | Results |
Saturday, May 12th
Monday, May 14th
Foothills Council J.V. Championships @ Knox Field, Johnstown J.H.S. |
Tuesday, May 15th
Western Athletic Conference Championships @ Fonda-Fultonville C.S. 4:00pm | postponed to 5/17 |
Colonial Council Championships @ Ravena-Coeymans-Selkirk C.S. | postponed to 5/17 |
Suburban Council Championships-Boys @ Burnt Hills-Ballston Lake | Results |
Wednesday, May 16th
Foothills Council Championships @ Schuylerville C.S. | Results |
Patroon Conference Championships @ Hudson C.S. | Results |
Wasaren League Championships @ Stillwater C.S. | Results |
Suburban Council Championships-Girls @ Troy H.S | Results |
Thursday, May 17th
Western Athletic Conference Championships @ Fonda-Fultonville C.S. 4:00pm | Results |
Colonial Council Championships @ Ravena-Coeymans-Selkirk C.S. | Results |
Friday, May 18th
Schuylerville Classic @ Schuylerville C.S. - 3:30pm | Results |
Fonda Frosh/Soph. Meet @ Fonda-Fultonville C.S. | Results |
Suburban Council Championships-Girls J.V. @ Bethlehem H.S |
Saturday, May 19th
William F. Eddy Meet @ Schenectady H.S. | Results |
Ravena Invitational @ Ravena-Coeymans-Selkirk C.S. |
Monday-Tuesday, May 21st & 22nd
Stillwater Modified Invitational @ Stillwater C.S. |
Tuesday, May 22nd
Group 3 Championships @ Schuylerville C.S. - 4:00pm | Results |
Group 5 Championships @ Fonda-Fultonville C.S. - 4:00pm | Results |
Wednesday, May 23rd
Group 2 Championships @ Averill Park H.S. - 4:00pm | Results |
Group 1 Championships @ Guilderland H.S. - 3:00pm | Results |
Thursday, May 25th
Group 4 Championships @ Stillwater C.S. - 4:00pm | Results |
Thursday, May 31st & June 1st
Section 2 State Qualifiers @ Shenendehowa H.S. - 4:00pm | Results |
Friday, June 8th & Saturday, June 9th
New York State Championships @ Cicero-North Syracuse H.S. (Section 3) |