Section 2 Harrier Website Fleet Feet Lady Eagles Invitational @ Bethlehem H.S. - 4/19/14 |
FLEET FEET BETHLEHEM LADIES INVITATIONAL - 4/19/2014
TIMING BY WWW.FINISHRIGHT.COM
BETHLEHEM, NY
Results
Women - Varsity LARGE SCHOOLS- Team Rankings - 19 Events Scored
=============================================================================
1) Shenendehowa
121
2) Bethlehem
90
3) Colonie
88 4)
Guilderland
79.50
5) Shaker
78.50 6)
Columbia
63
7) Kingston
10
8) Mohonasen
7
Women - Varsity SMALL SCHOOLS- Team Rankings - 19 Events Scored
1) Albany Academy
52
2) South Glens Falls
39
3) Onteora
36
4) Holy Names
31
5) EKMW
18
6) New Hartford
15
7) Chatham
10
8) Berne Know Westerlo
3
Event 10 Girls 100 Meter Dash
Varsity
===================================================================
Meet: % 12.29 2012
Natasha Brown, Albany HS
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jacques, Alex
12 Shenendehowa
13.04Q 2
2 Osipitan, Tola
7 Colonie
13.46Q 5
3 Klercker, Katie
12 Onteora
13.66Q 1
4 Cornwall, Asia
9 Columbia
13.85Q 4
5 Sweet, Courtney
11 South Glens
14.81Q 3
6 Oertel, Allyson
10 Colonie
13.68q 5
7 Kirby, Analise
11 Shenendehowa
13.85q 5
8 Owens, Kayla
12 Albany Acade
14.10q 1
9 Treacy, Jayonna
9 Shenendehowa
14.29 1
10 Erickson, Jessica
12 South Glens
14.31 4
11 Iusto, Nassim
11 Kingston
14.39 2
12 Leto, Angela
11 Guilderland
14.44 2
13 Esposito, Gabrielle
11 Mohonasen
14.46 1
14 Ford, Breanne
10 Guilderland
14.48 5
15 Murray, Judayah
12 New Hartford
14.64 2
16 Berry, Lauren
8 Chatham
14.65 1
17 Koehler, Samantha
10 Guilderland
14.66 2
18 Hunt, Alyssa
12 Mohonasen
14.68 5
19 Saxe, Andrea
10 Bethlehem
14.73 4
20 Co, Pearl
12 Shaker
14.75 2
21 Bertrand, Colette
11 New Hartford
14.77 5
22 Shumway, Grace
11 Kingston
14.80 4
23 Wescott, Sarah
11 Shaker
15.10 4
24 Blackwood, Paradyse
11 Kingston
15.14 3
25 Gagnon, Cassie
10 Albany Acade
15.15 1
26 Russell, Emma
11 Onteora
15.23 1
27 Egan, Rachel
11 Bethlehem
15.25 3
28 Farbent, Lindsay
11 Bethlehem
15.31 3
29 McBain, Danica
11 Columbia
15.37 4
30 Stopczynski, Tess
10 New Hartford
15.40 4
31 Allen, Danielle
11 Columbia
16.12 5
32 Rice, Anita
10 Berne Know W
16.27 3
33 Ascher, Sam
11 Shaker
16.28 3
34 Stufflebeam, Felicia
11 Colonie
16.34 5
Event 10 Girls 100 Meter Dash
Varsity
================================================================
Meet: % 12.29 2012
Natasha Brown, Albany HS
Name
Year School
Finals
================================================================
Finals
1 Jacques, Alex
12 Shenendehowa
13.01
2 Osipitan, Tola
7 Colonie
13.43
3 Cornwall, Asia
9 Columbia
13.45
4 Kirby, Analise
11 Shenendehowa
13.49
5 Klercker, Katie
12 Onteora
13.63
6 Oertel, Allyson
10 Colonie
13.78
7 Owens, Kayla
12 Albany Acade
14.07
8 Sweet, Courtney
11 South Glens
14.16
Event 13 Girls 200 Meter Dash
Varsity
===================================================================
Meet: % 25.92
2012
Blessing Uzoeshi, Albany HS
Name
Year School
Finals H#
===================================================================
1 Tudor, Alexandra
8 Shenendehowa
25.25% 1
2 Snyder, Halie
12 EKMW
25.53% 1
3 Johnston, Nastasja (Tasj
11 Columbia
26.76 1
4 Klein, Julianna
11 Shenendehowa
27.40 1
5 Maillet, Avery
11 Onteora
27.95 1
6 Coffin, Kyaira
11 Albany Acade
28.04 2
7 Duffey, Lauren
12 Shaker
28.39 2
8 Esposito, Gabrielle
11 Mohonasen
28.83 2
9 Cornwall, Asia
9 Columbia
29.20 1
10 Cronin, Julia
10 Albany Acade
29.30 2
11 Mulligan, Carrie
11 Guilderland
29.50 2
12 Tegiacchi, Rachel
10 Mohonasen
31.07 2
Event 18 Girls 400 Meter Dash
Varsity
===================================================================
Meet: % 58.70 2008
Leah Wightman, Chatham
Name
Year School
Finals H#
===================================================================
1 Snyder, Halie
12 EKMW
58.45% 1
2 Kelly, Mikeisha
11 Colonie
59.95 1
3 Romer, Alison
12 Columbia
1:01.74 1
4 Steenburn, Amara
12 Albany Acade
1:02.78 1
5 Losert, Kerry
12 Holy Names
1:02.88 2
6 Hoffmann, Jen
11 Guilderland
1:03.01 1
7 Sweet, Courtney
11 South Glens
1:03.86 2
8 Ermolenko, Mia
9 Guilderland
1:04.19 2
9 Robey, Taylor
9 Kingston
1:05.70 3
10 Iusto, Nassim
11 Kingston
1:05.86 2
11 Broadhead, Dacia
10 Kingston
1:06.23 2
12 Artini, Kelly
9 Shaker
1:06.92 4
13 Patwell, Mary Rose
9 Columbia
1:06.98 2
14 Louden, Megan
12 Shenendehowa
1:08.32 5
15 Daviero, Emma
10 Guilderland
1:08.37 3
16 VanWagoner, Lauren
11 New Hartford
1:09.37 4
17 Berger, Emily
10 Bethlehem
1:09.77 3
18 Lemire, Jackie
11 Shenendehowa
1:10.69 4
19 Brown, Faith-Olivia
9 Mohonasen
1:11.68 4
20 Scism, Jordan
11 Onteora
1:11.77 4
21 Burdick, Carly
10 Mohonasen
1:11.99 5
22 Fisher, Rachel
10 Mohonasen
1:14.77 5
23 Dougherty, MJ
11 Onteora
1:20.54 5
Event 14 Girls 600 Meter Run Varsity
===================================================================
Meet: % 1:35.33 2012
Kristen Kaminski, Colonie
Name
Year School
Finals H#
===================================================================
1 Kaminski, Kirsten
11 Colonie
1:38.38 1
2 Close, Kaitlin
11 Holy Names
1:39.77 1
3 Lavender, Shannon
10 Shaker
1:42.20 1
4 Capobianco, Gina
12 Colonie
1:42.48 1
5 Robinson, Jenna
12 Guilderland
1:46.12 2
6 Tenuta, Mary
12 Guilderland
1:49.50 2
7 Jensen, Devin
12 Bethlehem
1:50.34 1
8 Quick, Kelly
12 Bethlehem
1:50.92 2
9 Sherman, Sarah
11 Shenendehowa
1:54.69 1
10 Rizzo, Mary Grace
11 Shenendehowa
1:56.85 2
11 Yedynak, Estelle
10 Columbia
1:58.50 2
12 Hill, Claire
10 Guilderland
1:59.31 3
13 Secor, Lexi
11 Colonie
1:59.79 3
14 Adelugba, Ife
11 Shenendehowa
2:05.28 2
15 LaCarte, Brooke
9 South Glens
2:05.68 4
16 Rice, Anita
10 Berne Know W
2:07.63 4
17 Dunks, Meghan
12 Mohonasen
2:07.89 3
18 Scholz, Emily
11 Mohonasen
2:09.97 4
19 Goodemote, Audrey
12 Berne Know W
2:10.69 3
20 Krapin, Elana
11 Shaker
2:12.42 4
21 Tehan, Arica
9 New Hartford
2:13.10 3
22 Crowther, Harley
11 Mohonasen
2:24.31 4
Event 12 Girls 1000 Meter Run
Varsity
================================================================
Meet: % 2:55.20 2008
Jordan White, Holy Names
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Triller, Leah
12 Holy Names
2:56.82
2 Jensen, Danika
12 Bethlehem
3:02.52
3 Rudge, Sarah
10 Onteora
3:07.99
4 Forman, Sarah
11 Guilderland
3:08.14
5 Sherman, Cara
11 Mohonasen
3:09.02
6 O'Brien, Marilyn
8 Colonie
3:10.26
7 Libruk, Laura
12 Shaker
3:13.15
8 Pellegrini, Carolyn
10 Colonie
3:14.98
9 Wojeski, Brooke
12 Columbia
3:15.19
10 Malecki, Jackie
12 Colonie
3:16.62
11 Wright, Abbi
11 Bethlehem
3:19.79
12 Clark, Erin
10 Chatham
3:24.70
Event 19 Girls 1500 Meter Run
Varsity
================================================================
Meet: % 4:41.10 2007
Caitlin Lane, Greenwich
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Muller, Natalie
12 Bethlehem
4:56.31
2 Bower, Bellame
10 Colonie
4:57.79
3 Tenney, Kathryn
7 Colonie
4:59.09
4 Hulbert, Erin
11 Shenendehowa
5:02.90
5 Hogan, Keeley
11 Bethlehem
5:05.42
6 Bleichert, Dominica
12 Shenendehowa
5:08.93
7 Rudge, Sarah
10 Onteora
5:13.62
8 Carley, Erin
11 Shenendehowa
5:19.44
9 DiMura, Nicolette
12 Columbia
5:20.13
10 Webster, Stephanie
9 New Hartford
5:33.56
11 DeRubertis, Angela
12 Columbia
5:35.44
12 O'Grady, Abby
11 Bethlehem
5:37.28
13 Iftger, Camryn
9 Shaker
5:39.51
14 Klinowski, Nora
9 Shaker
5:41.02
15 Suits, Alyssa
9 New Hartford
5:50.50
16 Jaffer, Jordyn
12 Kingston
5:52.65
17 Gregg, Emma
7 Chatham
5:56.70
18 Lorenz, Molly
12 New Hartford
6:09.73
19 Bracken, Kimmy
12 South Glens
6:42.04
Event 1 Girls 3000 Meter Run Varsity
================================================================
Meet: % 10:12.48 2008
Roxanne Henningson, Greenwich
Name
Year School
Finals
================================================================
Finals
1 Chambers, Amanda
9 Colonie
10:44.78
2 Acker, Emily
11 Albany Acade
10:46.02
3 Robinson, Jenna
12 Guilderland
10:57.11
4 Lacey, Wade
11 Albany Acade
11:21.80
5 Vener, Sarah
9 Bethlehem
11:33.44
6 deVries, Mary
12 Bethlehem
11:52.89
7 Deyo, Colleen
12 Bethlehem
11:53.45
8 Suits, Alyssa
9 New Hartford
12:01.59
9 Gray, Emily
12 Guilderland
12:21.21
10 Watrobski, Kristina
10 Shenendehowa
12:21.99
10 Brown, Rachel
7 Shaker
12:21.99
12 Hamilton, Sara
11 Colonie
12:37.81
13 Simon, Liliana
8 Chatham
13:02.47
14 Swyer, Rachel
11 Guilderland
13:04.31
15 Sivakumar, Nive
12 Shenendehowa
13:17.46
16 Spraker, Erika
10 Shenendehowa
13:25.42
17 Devlin, Lauren
11 New Hartford
14:11.40
-- Quinn, Sarah
11 New Hartford DNF
-- Teeter, Emily
10 Shaker
DNF
-- Gregori-Asadourian, Cari
7 Shaker
DNF
Event 8 Girls 100 Meter Hurdles
Varsity
===================================================================
Meet: % 15.69 2011
Emilia Sainato, Colonie
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Marco, Abby
12 Guilderland
17.13Q 1
2 Snyder, Kara
12 Colonie
17.96Q 3
3 Nugent, Julia
10 Bethlehem
18.00Q 2
4 Braga, Serena
12 South Glens
17.51q 1
5 Finlayson, Kyla
10 Albany Acade
18.27q 3
6 Wall, Lindsay
12 Guilderland
18.79q 1
7 Shields, Claire
10 Shaker
18.85q 1
8 Gifford, Sarah
12 Bethlehem 18.88q
1
9 Corelli, Gina
11 Shaker
18.90 2
10 Angeliu, Christy
10 Shenendehowa
18.99 3
11 VanWagoner, Lauren
11 New Hartford
19.08 2
12 Murphy, Emily
11 Bethlehem
19.45 1
13 Hammonds, Maya
11 New Hartford
19.82 2
14 Myott, Mackenzie
10 South Glens
19.93 3
15 Saitia, Sanchi
11 Albany Acade
20.28 3
16 Beherman, Sara
11 Onteora
20.80 1
17 Leggiero, Jillian
10 Columbia
20.98 2
18 Tremper, Jess
10 Chatham
21.31 3
19 Steates, Emily
11 New Hartford
21.66 2
20 Weissman, Lindsey
10 Shaker
23.00 2
21 Louden, Megan
12 Shenendehowa
23.13 2
22 Kutz, Kaila
11 Columbia
25.19 3
23 Gonzalez, Kierstyn
9 Guilderland
29.31 3
Event 8 Girls 100 Meter Hurdles
Varsity
================================================================
Meet: % 15.69 2011
Emilia Sainato, Colonie
Name
Year School
Finals
================================================================
Finals
1 Nugent, Julia
10 Bethlehem
17.13
2 Marco, Abby
12 Guilderland
17.17
3 Braga, Serena
12 South Glens
17.34
4 Snyder, Kara
12 Colonie
18.27
5 Finlayson, Kyla
10 Albany Acade
18.45
6 Wall, Lindsay
12 Guilderland
18.47
7 Gifford, Sarah
12 Bethlehem
18.50
8 Shields, Claire
10 Shaker
18.84
Event 2
Girls 300 Meter Hurdles Varsity
===================================================================
Meet: % 43.48 2010
Kyle Plante, Colonie
Name
Year School
Finals H#
===================================================================
1 Osipitan, Ronke
11 Colonie
47.44 1
2 Marco, Abby
12 Guilderland
48.09 1
3 Robbins, Olivia
10 Shenendehowa
49.89 1
4 Nugent, Julia
10 Bethlehem
50.89 3
5 Palumbo, Cali
12 Columbia 51.34
1
6 Williams, Ranee
10 Kingston
52.21 3
7 Angeliu, Christy
10 Shenendehowa
52.39 1
8 Gifford, Sarah
12 Bethlehem
52.48 3
9 Braga, Serena
12 South Glens
53.23 1
10 VanWagoner, Lauren
11 New Hartford
53.55 2
11 Murphy, Emily
11 Bethlehem
53.93 4
12 Shields, Claire
10 Shaker
54.09 2
13 Volpe, Rachel
10 Kingston
54.48 3
14 Finlayson, Kyla
10 Albany Acade
54.74 4
15 Doiron, Colleen
10 Shenendehowa
55.01 2
16 Quintas, Sabrena
9 South Glens
55.23 2
17 Leggiero, Jillian
10 Columbia
55.94 2
18 French, Ava
9 Colonie
56.19 3
19 Burdick, Carly
10 Mohonasen
56.94 3
20 Harlow, Charlotte
11 Guilderland
57.48 4
21 Beherman, Sara
11 Onteora
58.62 4
22 Corasanti, Katie
9 New Hartford
59.82 4
23 Gonzalez, Kierstyn
9 Guilderland
59.94 5
24 Weissman, Lindsey
10 Shaker
1:00.65 5
25 Crisafulli, Vienna
9 Colonie
1:01.46 5
26 Avens, Faith
12 Chatham
1:03.20 4
-- Cramer, Kathryn
11 South Glens
DNF 5
-- Smith, Julia
11 Holy Names
DNF 2
Event 16 Girls 2000 Meter
Steeplechase Varsity
================================================================
Meet: % 7:18.18 2012
Courtney Tedeschi, Berne-Knox-Westerlo
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Burns, Emily
11 Guilderland
7:15.07%
2 Maloney, Colleen
12 Columbia
7:20.37
3 Billings, Sara
12 South Glens
7:39.82
4 Armstrong, Julia
12 Onteora
7:47.39
5 Machabee, Holly
10 Bethlehem
7:59.64
6 Tedeschi, Allie
11 Berne Know W
8:06.22
7 Mercurio, Katie
11 New Hartford
8:24.83
8 Spitalny, Arissa
11 Holy Names
8:26.14
9 Lohmiller, Lauren
12 Albany Acade
9:09.72
10 Hansen, Kaitlyn
12 South Glens
9:43.58
11 Avens, Faith
12 Chatham
9:45.69
12 Rabbia, Theresa
10 New Hartford
9:48.08
Event 5 Girls 4x200 Meter Relay
Varsity
===================================================================
Meet: % 1:45.82 2007
, Colonie
Poleto-Bolognino-Williams-Singleton
School
Finals H#
===================================================================
1 Albany Academy
'A'
1:52.48 1
1) Coffin, Kyaira
11
2) Owens, Kayla 12
3) Steenburn,
Amara 12
4) Cronin, Julia 10
2 Shaker
'A'
1:53.62 1
1) Taggart, Katie
12
2) Horton, Natalie 11
3) Joyner, Nia 9
4) Duffey, Lauren 12
3 Onteora
'A'
1:54.94 2
1) Klercker,
Katie 12
2) Maillet, Avery 11
3) Loheide,
Raegen 10
4) Scism, Jordan 11
4 Guilderland
'A'
1:56.83 1
1) Leto, Angela
11
2) Ford, Breanne 10
3) Mulligan,
Carrie 11
4) Koehler, Samantha 10
5 Colonie
'A'
1:58.66 2
1) Wesoloski,
Cate 11
2) Deyo, Lizzy 10
3) Cade, Ajanee
12
4) Cade, Ajanti 12
6 Bethlehem
'A'
1:58.83 3
1) Egan, Rachel
11
2) O'Hanlon, Deirdre 12
3) Saxe, Andrea
10
4) Nugent, Julia 10
7 Kingston
'B'
2:00.00 1
1) Siegel, Mary
Kate 11
2) Iusto, Nassim 11
3) Shumway, Grace
11
4) Blackwood, Paradyse 11
8 Mohonasen
'A'
2:00.16 2
1) Hunt, Alyssa
12
2) Esposito, Gabrielle 11
3) Tegiacchi,
Rachel 10
4) Fisher, Rachel 10
9 New Hartford
'A'
2:01.54 2
1) Bertrand,
Colette 11
2) Buffington, Nora 10
3) Murray,
Judayah 12
4) Stopczynski, Tess 10
10 Shenendehowa
'A'
2:01.79 2
1) Bedore, Jaclyn
10
2) Bell, Audra 10
3) Howard,
Caitlyn 9
4) Trifunovic, Tea 9
11 Chatham
'A'
2:05.29 3
1) Newton,
Madison 8
2) Borsh, Mackenzie 9
3) Cruz, Chanel
11
4) Berry, Lauren 8
12 Kingston
'A'
2:05.30 1
1) Wyncoop,
Julianne 10
2) Quezada, Valeria 11
3) Robey, Taylor
9
4) Green, Brianna 9
12 Shaker
'B'
2:05.30 1
1) Corelli, Gina
11
2) Cuerdon, Violet 10
3) Co, Pearl 12
4) Ascher, Sam 11
14 Shenendehowa
'B'
2:06.51 2
1) Campana, Sofia
8
2) Castaneda, Olivia 10
3) Owens, Hadiyah
9
4) Burns, Camryn 8
15 Guilderland
'B'
2:08.63 3
1) Bruno, Gabby
12
2) Alin, Eden 11
3) Woodard,
Summyrrh 9
4) Harlow, Charlotte 11
16 Columbia
'A'
2:11.50 3
1) Leggiero,
Jillian 10
2) McBain, Danica 11
3) Allen,
Danielle 11
4) Velazquez, Emily 10
17 South Glens Falls
'A'
2:12.00 3
1) Haley, Alexis
9
2) Merrithew, Janelle 10
3) Weeks, Haley
10
4) Oprencak, Alexis 11
18 South Glens Falls
'B'
2:24.66 3
1) Cooper, kayla
9
2) Bowie, Sarah 11
3) Sorano, Jenna
11
4) Valentine, Mallina
Event 21 Girls 1600 Sprint Medley
Varsity
===================================================================
Meet: % 4:17.86 2012
, Shaker
Murawski-Madison-Lavender-Lansing
School
Finals H#
===================================================================
1 Shenendehowa
'A'
4:20.52 1
1) Jacques, Alex
12
2) Tudor, Alexandra 8
3) Klein,
Julianna 11
4) Rusch, Caroline 11
2 Columbia
'A'
4:28.03 1
1) Romer, Alison
12
2) Cornwall, Asia 9
3) Johnston,
Nastasja (Tasja) 11 4)
Wojeski, Brooke 12
3 Guilderland
'A'
4:30.07
1
1) Hoffmann, Jen
11
2) Ford, Breanne 10
3) Koehler,
Samantha 10
4) Forman, Sarah 11
4 Shaker
'A'
4:30.72 1
1) Libruk, Laura 12
2) Horton, Natalie 11
3) Joyner, Nia 9
4) Martino, Audrey 10
5 Bethlehem
'A'
4:31.78 2
1) O'Hanlon,
Deirdre 12
2) Hogan, Kara 11
3) Farbent,
Lindsay 11
4) Jensen, Danika 12
6 Shenendehowa
'B'
4:42.76 2
1) Kirby, Analise
11
2) Treacy, Jayonna 9
3) Hulbert, Erin
11
4) Bleichert, Dominica 12
7 Colonie
'A'
4:43.40 2
1) Cade, Ajanee
12
2) Cade, Ajanti 12
3) Dugan, Tori 11
4) Pellegrini, Carolyn 10
8 Mohonasen
'A'
4:43.89 1
1) Hunt, Alyssa
12
2) Esposito, Gabrielle 11
3) Tegiacchi,
Rachel 10
4) Sherman, Cara 11
9 Shaker
'B'
4:44.57 2
1) Lavender,
Shannon 10
2) Cuerdon, Violet 10
3) Ascher, Sam 11
4) Asch, Anna 7
10 South Glens Falls
'A'
4:45.69
2
1) Hayes, Jordan
9
2) Rosati, Regina 9
3) Erickson,
Jessica 12
4) Sweet, Courtney 11
11 Kingston
'B'
4:53.95 2
1) Siegel, Mary Kate
11
2) Shumway, Grace 11
3) Green, Brianna
9
4) Chambers, Taylor 11
12 Onteora
'A'
4:54.17 1
1) Armstrong,
Julia 12
2) Klercker, Katie 12
3) Maillet, Avery
11
4) Scism, Jordan 11
13 Albany Academy
'A'
5:00.36 3
1) Schmitz-Morfe,
Josie 11
2) Carson, Taylor 12
3) Lichak, Katerina 10
4) Cummings, Haley 12
14 Chatham
'A'
5:03.48 3
1) Tucksmith,
Charlotte 8
2) Newton, Madison 8
3) Berry, Lauren
8
4) Clark, Erin 10
15 New Hartford
'A'
5:05.28 3
1) Tehan, Arica 9
2) Mercurio, Katie 11
3) Stopczynski,
Tess 10
4) Hull, Emily 12
16 Guilderland
'B'
5:09.97 3
1) Alin, Eden 11
2) Hill, Claire 10
3) Gray, Emily 12
4) Woodard, Summyrrh 9
Event 7 Girls Distance Medley
Varsity
================================================================
Meet: % 12:24.97 2011
, Holy Names
Close-Maloy-Triller-Stodgell
School
Finals
================================================================
1 Shenendehowa
'A'
13:15.88
1) Adelugba, Ife
11
2) Vorsheim, Katama 11
3) Sherman, Sarah
11
4) Rusch, Caroline 11
2 Shaker
'A'
13:35.82
1) Artini, Kelly
9
2) Zielinski, Monica 8
3) Martino,
Audrey 10
4) Asch, Anna 7
3 Shaker
'B'
14:01.39
1) Klinowski,
Nora 9
2) Gordon, Amanda 8
3) Iftger, Camryn
9
4) Fahey, Chloe 9
4 Albany Academy
'A'
14:11.57
1) Moscatello,
Sarina 11
2) McGarvey, Kaitlyn 12
3) Lichak,
Katerina 10
4) Tulchinsky, Natalie 7
5 New Hartford
'A'
14:35.34
1) Lorenz, Molly
12
2) Daley, Alyssa 11
3) Hull, Emily 12
4) Webster, Stephanie 9
6 Shenendehowa
'B'
15:15.93
1) DeMasi,
Victoria 9
2) Hulbert, Sheala 10
3) Condelles,
Ellie 11
4) Machina, Sarah 10
7 Chatham
'A'
15:20.83
1) Brennan,
Althea 7
2) Tucksmith, Charlotte 8
3) Allen, Hallie 8
4) Gregg, Emma 7
8 South Glens Falls
'A'
15:39.94
1) Hansen,
Kaitlyn 12
2) Bracken, Kimmy 12
3) Decresente,
Amber 10
4) Tarantino, vanessa 10
9 Mohonasen
'A'
15:43.55
1) Dunks, Meghan
12
2) Scholz, Emily 11
3) Crowther,
Harley 11
4) Brown, Faith-Olivia 9
10 Bethlehem
'A'
16:36.47
1) Foley, Shea 11
2) O'Hanlon, Deirdre 12
3) Plowman,
Krista 11
4) Hooper, Laura 11
-- Holy Names
'A'
DNF
1) Cepiel,
Eleanor 7
2) Kennedy, Mackenzie 12
3) Vogel,
Madeleine 8
4) Spitalny, Arissa 11
Event 28 Girls High Jump Varsity
================================================================
Meet: % 5-09
2008
Monique Roberts, Cicero North Syracuse
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Smith, Grace
11 Bethlehem
5-04.00
2 Insero, Alyson
12 Holy Names
4-10.00
3 Meyer, Ashley
9 Columbia
4-08.00
4 Williams, Ranee
10 Kingston
4-06.00
5 Campbell, Chandler
10 Bethlehem
J4-06.00
6 Yedynak, Estelle
10 Columbia
J4-06.00
7 Grayson, Cassidy
11 Shenendehowa
4-04.00
7 Corasanti, Katie
9 New Hartford
4-04.00
7 Wesoloski, Cate
11 Colonie
4-04.00
8 Beherman, Sara
11 Onteora
J4-04.00
8 Duffey, Lauren
12 Shaker
J4-04.00
12 Deyo, Lizzy
10 Colonie
4-00.00
-- Leupold, Liz
11 Bethlehem
NH
-- Hammonds, Maya
11 New Hartford
NH
-- Scism, Jordan
11 Onteora
NH
-- Dougherty, MJ
11 Onteora
NH
Event 29 Girls Pole Vault Varsity
================================================================
Meet: % 11-00 2009
Michelle Quinby, Shenendehowa
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Jones, Sarah
11 Albany Acade
9-06.00
2 Myott, Mackenzie
10 South Glens
J9-06.00
3 DeRubertis, Elizabeth (L
11 Columbia
8-00.00
4 LaFreniere, Nadine
12 Guilderland
7-06.00
4 Taggart, Katie
12 Shaker
7-06.00
6 Tremper, Jess
10 Chatham
7-00.00
6 Lemire, Jackie
11 Shenendehowa
7-00.00
6 Wright, Abbi
11 Bethlehem
7-00.00
9 Cuerdon, Violet
10 Shaker
J7-00.00
10 Goodwin, Ella
9 Bethlehem
6-06.00
10 Kelly, Kaytlin
9 Shenendehowa
6-06.00
12 Borges, Emily
10 Guilderland
6-00.00
12 Oechsner, Emma
9 Bethlehem
6-00.00
12 Ermolenko, Mia
9 Guilderland
6-00.00
-- Kopaz, Alison
9 South Glens
NH
-- Nadeau, Kendall
9 Holy Names
NH
-- Secor, Lexi
11 Colonie
NH
-- Gebo, Adrieana
9 South Glens
NH
Event 30 Girls Long Jump Varsity
================================================================
Meet: % 18-03 2010
Klarissa Ricks, Holy Names
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Johnston, Nastasja (Tasj
11 Columbia
17-09.50
2 Maillet, Avery
11 Onteora
16-06.50
3 Tudor, Alexandra
8 Shenendehowa
16-03.50
4 Hammonds, Maya
11 New Hartford 15-06.50
5 Snyder, Kara
12 Colonie
15-05.00
6 Braga, Serena
12 South Glens
15-02.25
7 Horton, Natalie
11 Shaker
15-02.00
8 Erickson, Jessica
12 South Glens
15-01.25
9 Insero, Alyson
12 Holy Names
14-06.50
10 Steates, Emily
11 New Hartford
14-04.75
11 Loheide, Raegen
10 Onteora
14-03.50
12 Hulbert, Sheala
10 Shenendehowa
13-11.25
12 Finlayson, Kyla
10 Albany Acade
13-11.25
14 Wall, Lindsay
12 Guilderland
13-08.25
15 Sanchez, Gabriela
12 Columbia
13-08.00
16 Wescott, Sarah
11 Shaker
13-07.50
17 Poe, Rachel
12 Bethlehem
13-07.25
18 landry, Jessica
12 South Glens
13-05.00
19 Russell, Emma
11 Onteora
13-01.50
20 Bruno, Gabby
12 Guilderland
13-01.00
21 Cruz, Chanel
11 Chatham
13-00.75
22 Campbell, Chandler
10 Bethlehem
12-05.50
23 Zielinski, Monica
8 Shaker
12-03.00
24 Deyo, Lizzy
10 Colonie
11-08.00
25 Doiron, Colleen
10 Shenendehowa
10-08.50
26 Murray, Judayah
12 New Hartford
10-08.25
27 Kavanaugh, Leanna
11 Bethlehem
9-05.50
-- Carson, Taylor
12 Albany Acade
FOUL
Event 25 Girls Triple Jump Varsity
================================================================
Meet: % 36-09.75 2009
Theresa Kennedy, Holy Names
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Joyner, Nia
9 Shaker
33-08.50
2 Wall, Lindsay
12 Guilderland
32-05.50
3 Vorsheim, Katama
11 Shenendehowa
31-08.50
4 landry, Jessica
12 South Glens
30-00.25
5 Poe, Rachel
12 Bethlehem
30-00.00
6 Gifford, Sarah
12 Bethlehem
29-08.50
7 Steates, Emily
11 New Hartford
29-04.50
8 Treacy, Jayonna
9 Shenendehowa
29-04.25
9 Wescott, Sarah
11 Shaker
29-03.50
10 Kirby, Analise
11 Shenendehowa
29-01.75
11 Sanchez, Gabriela
12 Columbia
28-10.25
12 Hunt, Alyssa
12 Mohonasen
28-03.50
13 Bruno, Gabby
12 Guilderland
28-01.00
14 Lohmiller, Lauren
12 Albany Acade
27-03.50
15 Beattie, Afton
12 South Glens
26-11.75
16 Fisher, Rachel
10 Mohonasen
25-10.00
17 Cruz, Chanel
11 Chatham
24-11.25
18 Co, Pearl
12 Shaker
23-11.50
19 Phelps, Alison
11 Bethlehem
23-10.25
20 Moeske, Brittany
11 Colonie
22-10.25
Event 33 Girls Shot Put Varsity
================================================================
Meet: % 40-07.50 2011
Samatha Kosa, Shenendehowa
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Shippee, Jill
9 Shenendehowa
34-07.75
2 Spinner, Lundy
11 Shenendehowa
34-01.75
3 Addo, Abigail
12 Shaker
33-05.50
4 Rossier, Becky
11 Shaker
32-07.50
5 Buehler, Gabbie
11 Bethlehem
30-01.25
6 Akangbou, Tamara
11 Shaker
29-07.00
7 Latulipe, Sarah
10 Guilderland
27-04.00
8 Craven, Jess
11 Shenendehowa
26-10.00
9 Mulligan, Mary Jean
12 Guilderland
26-09.50
9 McKenna, Kylie
11 Bethlehem
26-09.50
11 Thayer, Logan
11 South Glens
26-03.00
12 Boardway, Lexie
12 South Glens
26-02.00
13 Amin, Alina
11 Onteora
25-04.00
14 Shell, Jen
12 Colonie
24-10.25
15 Kanuch, Melissa
11 Onteora
24-06.50
16 Compositor, Kayla
12 Mohonasen
24-02.00
17 Drowne, Miranda
12 Chatham
23-10.00
18 Tucksmith, Liz
11 Chatham
23-08.50
19 White, Emma
12 Bethlehem
22-08.50
20 Bailey, Legine
11 New Hartford
22-07.50
21 Gallo, Gabi
10 Columbia
20-09.50
22 Restivo, Paige
11 New Hartford
19-08.50
23 Heath, Kayla
12 Berne Know W
18-04.50
24 Kutz, Kaila
11 Columbia
18-04.00
25 Shea, Siobhan
12 Columbia
16-05.50
Event 32 Girls Discus Throw Varsity
================================================================
Meet: % 114-01 2007
Kaitlyn Staulters, Ballston Spa
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Rossier, Becky
11 Shaker
104-09.75
2 Craven, Jess
11 Shenendehowa
100-07
3 Tucksmith, Liz
11 Chatham
89-10.75
4 Mowry, Hannah
11 Shenendehowa
88-03.75
5 Thayer, Logan
11 South Glens
81-05
6 Mulligan, Mary Jean
12 Guilderland
80-05
7 Boardway, Lexie
12 South Glens
78-10.50
8 Klercker, Katie
12 Onteora
77-09
9 Shell, Jen
12 Colonie
75-08.50
10 Murphy, Gillian
12 Bethlehem
75-05.50
11 Spinner, Lundy
11 Shenendehowa
72-09
12 Buehler, Gabbie
11 Bethlehem
72-05.50
13 Lohmiller, Lauren
12 Albany Acade
71-09.50
14 Hull, Emily
12 New Hartford
70-02.75
15 McKenna, Kylie
11 Bethlehem
67-08
16 Addo, Abigail
12 Shaker
65-07.50
17 Latulipe, Sarah
10 Guilderland
65-03.50
18 Akangbou, Tamara
11 Shaker
64-05.50
19 Gallo, Gabi
10 Columbia
62-07
20 Amin, Alina
11 Onteora
61-08.75
21 Bailey, Legine
11 New Hartford
61-05.75
22 Kanuch, Melissa
11 Onteora
61-05.25
23 Kutz, Kaila
11 Columbia
60-11
24 Compositor, Kayla
12 Mohonasen
57-11
25 Rooney, Kaitlynn
11 South Glens
48-05.50
26 Heath, Kayla
12 Berne Know W
44-01.50
27 Restivo, Paige
11 New Hartford
42-09
28 Shea, Siobhan
12 Columbia
42-01
Women - Frosh/Soph - Team Rankings - 12 Events Scored
=============================================================================
1) Guilderland
116.50 2)
Shenendehowa
102
3) Bethlehem
64
4) Shaker
45
5) Kingston
42.50
6) South Glens Falls
33
7) Mohonasen
22
8) Colonie
13
9) Holy Names
9
10) Chatham
6
10) Columbia
6
12) Albany Academy
5
13) EKMW
2
13) Berne Know Westerlo
2
Event 11 Girls 100 Meter Dash
FROSH/SOPH Frosh/Soph
===================================================================
Meet: % 13.14 2007
Rachel Pierantozzi, Millbrook
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Alford, Liana
9 Guilderland
13.55Q 1
2 Durant, Hannah
8 Guilderland
13.89Q 4
3 Shah, Tajy
10 Kingston
14.09Q 2
4 Torres, Melissa
10 Shenendehowa
14.23Q 3
5 Yandon, Angelina
8 Berne Know W
14.24q 3
6 Meyer, Emma
9 Columbia
14.27q 2
7 Franciosa, Tarryn
9 Bethlehem
14.41q 1
8 Harrison, Jalynn
9 Kingston
14.50q 3
9 Stento, Lindsey
9 Bethlehem
14.53 4
10 Wyncoop, Julianne
10 Kingston
14.63 4
11 Anderson, Ashley
10 South Glens
14.64 2
12 Mortati, Cara
7 Guilderland
14.71 3
13 Baker, Juliette
7 EKMW
15.03 2
14 Creegan, Caroline
9 Albany Acade
15.04 2
15 Kennedy, Brianna
8 Shaker
15.22 4
16 Walker, Jaylnn
9 Albany Acade
15.29 4
17 Vickery, Shiela
10 Albany Acade
15.34 4
18 Norfleet, Loren
9 Colonie
15.36 2
19 Antenucci, Rachel
9 Bethlehem
15.46 1
20 Drummond, Jennifer
10 Shaker
15.49 2
20 Harris, Neckenna
9 EKMW
15.49 1
22 Strohmayer, Natalie
8 Shenendehowa
15.50 3
23 Scacchetti, Schylar
9 South Glens
15.77 1
24 Campana, Sofia
8 Shenendehowa
15.80 1
25 Guity, Avril
10 Shaker
15.86 1
26 Harringshaw, Tanya
10 South Glens
16.11 3
27 Alaxanian, Paige
7 Columbia
16.33 4
28 Pratt, Lily
9 New Hartford
16.37 2
29 Babicz, Morgan
9 New Hartford
16.74 4
30 Paul, Cecilia
7 Mohonasen
17.29 3
31 Wrate, Jess
9 New Hartford
17.50 3
-- Shea, Fiona
10 Columbia
DNF 1
Event 11 Girls 100 Meter Dash
FROSH/SOPH Frosh/Soph
================================================================
Meet: % 13.14 2007
Rachel Pierantozzi, Millbrook
Name
Year School
Finals
================================================================
Finals
1 Alford, Liana
9 Guilderland
13.44
2 Shah, Tajy
10 Kingston
13.91
3 Durant, Hannah
8 Guilderland
13.94
4 Meyer, Emma
9 Columbia
14.09
5 Torres, Melissa
10 Shenendehowa
14.21
6 Franciosa, Tarryn
9 Bethlehem
14.37
7 Yandon, Angelina
8 Berne Know W
14.38
8 Harrison, Jalynn
9 Kingston
14.43
Event 15 Girls 600 Meter Run
FROSH/SOPH Frosh/Soph
===================================================================
Meet: % 1:43.72 2012
Shannon Lavender, Shaker
Name
Year School
Finals H#
===================================================================
1 Robbins, Olivia
10 Shenendehowa
1:46.99 1
2 Rice, Amanda
9 Guilderland
1:49.22 1
3 Vogel, Madeleine
8 Holy Names
1:50.02 1
4 Guinn, Hope
9 Bethlehem
1:51.45 1
5 O'Brien, Brenna
10 Guilderland
1:54.06 1
6 McGill, Madison
8 Shenendehowa
1:56.41 2
7 Gomez, Allison
9 Shaker
2:01.12 1
8 Dean, Alexis
9 Mohonasen
2:01.71 2
9 Nicols, Hanna
10 Shaker
2:02.30 2
10 Gibbons, Nathalia
7 Bethlehem
2:03.18 3
11 Adamis, Sophia
9 Shenendehowa
2:03.50 3
12 Charton, Erin
10 Colonie
2:04.23 2
13 Tinsman, Isabella
8 Bethlehem
2:04.37 3
14 Liu, Tiffany
8 Shaker
2:05.76 3
15 Tracy, Andrea
9 Colonie
2:06.09 3
16 Sherman, Anna
7 Mohonasen
2:15.19 3
17 Woodard, Joy
7 Colonie
2:18.65 4
18 Blesser, Briana
8 Mohonasen
2:28.90 4
-- Johnston, Kelley
9 South Glens
DNF 4
-- Buckey, Tessa
9 Guilderland
DNF 2
Event 20 Girls 1500 Meter Run
FROSH/SOPH Frosh/Soph
================================================================
Meet: % 5:03.33 2010
Caroline Hampton, Shenendehowa
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Zachgo, Julia
9 Shenendehowa
5:05.82
2 Reale, Hannah
8 Shenendehowa
5:08.63
3 O'Leary, Sarah
9 Colonie
5:19.38
4 Bader, Isabella
10 Shenendehowa
5:20.98
5 Jourdin, Alyssa
10 Guilderland
5:21.55
6 Filippone, Anastasia
9 Guilderland
5:24.40
7 Canete, Joia
9 Shaker
5:35.18
8 Lenney, Shayna
7 Columbia
5:45.47
9 Iftger, Courtney
9 Shaker
5:46.44
10 Schmidt, Samantha
9 Mohonasen
5:53.56
11 O'Connor, Grace
8 Shaker
6:16.57
12 Quackenbush, Emily
9 Bethlehem
6:25.84
13 Grant, Emily
8 Bethlehem
6:31.58
14 Crawford, Mary
9 Bethlehem
6:46.03
Event 9 Girls 100 Meter Hurdles
FROSH/SOPH Frosh/Soph
===================================================================
Meet: % 15.61 2008
Jasmine Thompson, Cicero North Syracuse
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Gifford, Samantha
9 Bethlehem
17.90Q 1
2 Lamar, Katie
10 Guilderland
18.58Q 2
3 Krause, Virginia
9 Shenendehowa
18.88Q 1
4 Nugent, Fiona
10 Bethlehem
18.89Q 2
5 Lafluer, Jenna
9 Shaker
18.93Q 2
6 Simpson, Rebecca
9 South Glens
20.66Q 1
7 Pohl, Molly
8 Shaker
19.84Q 2
8 Trifunovic, Tea
9 Shenendehowa
21.08Q 1
9 Rooney, Schylarr
9 South Glens
19.92 2
10 Pochobradsky, Bethany
9 Mohonasen
21.46 1
11 Bush, Sarah
10 South Glens
21.70 2
12 DeCocco, Bailey
7 Mohonasen
22.09 2
13 Zoch, Deanna
7 Columbia
22.11 2
14 Hillenbrandt, Molly
7 Columbia
22.13 1
15 Kuon, Madie
10 Guilderland
22.63 1
Event 9 Girls 100 Meter Hurdles
FROSH/SOPH Frosh/Soph
================================================================
Meet: % 15.61 2008
Jasmine Thompson, Cicero North Syracuse
Name
Year School
Finals
================================================================
Finals
1 Gifford, Samantha
9 Bethlehem
17.97
2 Nugent, Fiona
10 Bethlehem
18.17
3 Lamar, Katie
10 Guilderland
18.87
4 Lafluer, Jenna
9 Shaker
18.90
5 Krause, Virginia
9 Shenendehowa
18.92
6 Simpson, Rebecca
9 South Glens
20.68
7 Trifunovic, Tea
9 Shenendehowa
21.65
8 Pohl, Molly
8 Shaker
23.18
Event 6 Girls 4x100 Meter Relay
FROSH/SOPH Frosh/Soph
===================================================================
Meet: % 52.96 2007
, Millbrook
Gagnon-Fraser-Lyczkowski-Pierantozzi
School
Finals H#
===================================================================
1 Guilderland
'A'
53.25 1
1) Alford, Liana
9
2) Durant, Hannah 8
3) Mortati, Cara
7 4) Schmidt, Kyleigh
10
2 Kingston
'A'
54.29 1
1) Shah, Tajy 10
2) Harrison, Jalynn 9
3) Volpe, Rachel
10
4) Broadhead, Dacia 10
3 South Glens Falls
'A'
56.46 1
1) Anderson,
Ashley 10
2) Burke, Bri-Anna 10
3) LaBarr, Morgan
9
4) Hayes, Jordan 9
4 Bethlehem
'A'
56.80
2
1) Stento,
Lindsey 9
2) Setordjie, Pauline 9
3) Daley, Maggie
10
4) Franciosa, Tarryn 9
5 Colonie
'A'
57.12 1
1) Ramirez,
Victoria 9
2) Norfleet, Loren 9
3) Mirabile,
Gianna 9
4) Saxe, Hannah 8
6 Shaker
'B'
57.19 2
1) Kennedy,
Brianna 8 2) Pohl,
Molly 8
3) Cristiano, Ava
8
4) Kelly, Mairin 9
7 Albany Academy
'A'
57.85 2
1) Creegan,
Caroline 9
2) Vickery, Shiela 10
3) Gagnon, Cassie
10
4) Lexi, Faragon 9
8 Shenendehowa
'A'
57.89 1
1) Luibrand,
Morgan 10
2) Strohmayer, Natalie 8
3) Maloney,
Meghan 8 4)
Hathway, Julia 10
9 Shaker
'A'
58.05 1
1) Lafluer, Jenna
9
2) Mabeus, Isabelle 7
3) Rossier,
Mikayla 9
4) Guity, Avril 10
10 South Glens Falls
'B'
59.84 2
1) Gebo, Adrieana
9
2) Scacchetti, Schylar 9
3) Bush, Sarah 10
4) Harringshaw, Tanya 10
11 Bethlehem
'B'
1:02.05
3
1) Webb, Samantha
9
2) Criscione, Sophia 7
3) Kelly, Maeve 9
4) Cooper, Julianna 8
12 Columbia
'A'
1:02.69 2
1) Shea, Fiona 10
2) Meyer, Emma 9
3) Hansen,
Marissa 7
4) Hazzard, Sarah 7
13 Mohonasen
'A'
1:04.68 3
1) Calkins, Lena
7
2) Paul, Cecilia 7
3) DeCocco,
Bailey 7
4) Pochobradsky, Bethany 9
Event 3 Girls 4x800 Meter Relay
FROSH/SOPH Frosh/Soph
================================================================
Meet: % 10:08.24 2007
, Scotia-Glenville
Achaub-Clark-Schermerhorn-Olds
School
Finals
================================================================
1 Shenendehowa
'A'
10:12.33
1) Reale, Hannah
8
2) Zachgo, Julia 9
3) Bader,
Isabella 10
4) McGill, Madison 8
2 Bethlehem
'A'
10:46.23
1) Bell, Elle 10
2) Rappazzo, Sarah 9
3) Meek, Reghan 7
4) Seeley, Caroline 8
3 Guilderland
'A'
10:47.43
1) Filippone,
Anastasia 9
2) Jourdin, Alyssa 10
3) O'Brien,
Brenna 10
4) Roberts, Jasmine 9
4 Shaker
'B'
10:49.07
1) Iftger,
Courtney 9
2) Canete, Joia 9
3) Kiehle, Sarah
9
4) Travis, Sevi 9
5 Shenendehowa
'B'
10:52.85
1) Wlaschin,
Callista 10
2) Weidmann, Anna 8
3) Lomoscolo,
Olivia 8
4) Smith, Kelsey 7
6 Kingston
'A'
10:55.46
7 Colonie
'A'
10:57.13
1) Saxe, Noelle 9
2) Egan, Hailey 9
3) Fields,
Brianna 7
4) Dang, Michelle 9
8 South Glens Falls
'A'
10:59.43
1) Towers,
Marissa 9
2) LaCarte, Brooke 9
3) Stewart, Jessie 9
4) Nagle, Gabrielle 9
9 Ekmw
'A'
11:37.49
1) Snyder, Sara 8
2) Andrade, Tess 9
3) Adams, Myra 9
4) Harris, Neckenna 9
10 Shaker
'A'
11:42.40
1) Nicols, Hanna
10
2) Alpern, Samahria 9
3) Kabalian,
Elizabeth 8
4) Liu, Jessica 11
11 Mohonasen
'A'
11:46.83
1) Dean, Alexis 9
2) Sherman, Anna 7
3) DeMidio,
Roxanna 9
4) Schmidt, Samantha 9
12 Guilderland
'B'
11:48.43
1) Cannavo,
Sarina 10
2) Callender, Emily 7
3) Bortell,
Alexis 10
4) Sanza, Gabby 10
13 Onteora
'A'
11:54.33
1) Downes, Emily
9
2) Hughes, Cassandra 8
3) Rubin, Natalie
10
4) Kretchmer, Bailey 8
Event 22 Girls 1600 Sprint Medley
FROSH/SOPH Frosh/Soph
===================================================================
School
Finals H#
===================================================================
1 Kingston
'A'
4:47.06 1
1) Quezada, Valeria 11
2) Harrison, Jalynn 9
3) Volpe, Rachel
10
4) Regan, Grace 9
2 Shenendehowa
'A'
4:49.67 1
1) Luibrand,
Morgan 10
2) Hathway, Julia 10
3) Venditti,
Rachel 10
4) Wlaschin, Callista 10
3 Guilderland
'A'
4:50.15 2
1) Buckey, Tessa
9
2) Mortati, Cara 7
3) Durant, Hannah 8
4) Rice, Amanda 9
4 Bethlehem
'A'
4:50.16 1
1) Salo, Nora 10
2) Franciosa, Tarryn 9
3) Stento,
Lindsey 9
4) Bell, Elle 10
5 Shenendehowa
'B'
4:50.78 3
1) Torres,
Melissa 10
2) Chen, Emily 10
3) Kelly, Kaytlin
9
4) McGill, Madison 8
6 Kingston
'B'
4:53.22 3
7 Ekmw
'A'
4:53.61 3
1) Snyder, Sara 8
2) Baker, Juliette 7
3) Speshock,
Jordan 11
4) Adams, Myra 9
8 Colonie
'A'
4:58.12 1
1) Saxe, Noelle 9
2) Burns, Emily 10
3) Ramirez,
Victoria 9
4) Dang, Michelle 9
9 Bethlehem
'B'
4:59.18 2
1) Nugent, Fiona
10
2) Mayo, Olivia 9
3) Lietzau,
Rebecca 8
4) Rappazzo, Sarah 9
10 Colonie
'B'
5:07.64 2
1) Fields,
Brianna 7
2) Saxe, Hannah 8
3) Mirabile,
Gianna 9
4) Geraghty, Bridget 9
11 South Glens Falls
'B'
5:13.56 2
1) LaCarte,
Brooke 9
2) Towers, Marissa 9
3) LaBarr, Morgan
9
4) Kopaz, Alison 9
12 Guilderland
'B'
5:14.73 3
1) Schmidt,
Kyleigh 10
2) Nolan, Sabrina 9
3) Palmer, Teddy
10
4) Sanza, Gabby 10
13 Shaker
'B'
5:16.41 2
1) Pohl, Molly 8
2) Cristiano, Ava 8
3) Zheng, Alice
10
4) Liu, Tiffany 8
14 Columbia
'A'
5:18.84 2
1) Lindemann,
Julia 7
2) Erwell, McKenna 8
3) Alaxanian,
Paige 7
4) Lenney, Shayna 7
15 South Glens Falls
'A'
5:18.98 1
1) Tarantino,
vanessa 10
2) Burke, Bri-Anna 10
3) Anderson,
Ashley 10
4) Quintas, Sabrena 9
16 Mohonasen
'A'
5:19.43 3
1) Calkins, Lena
7
2) Dean, Alexis 9
3) Nicholson,
Jourdyn 8
4) Sherman, Anna 7
-- Shaker
'A'
DQ 1
1) Rossier,
Mikayla 9
2) Lafluer, Jenna 9
3) Mabeus,
Isabelle 7
4) Alpern, Samahria 9
Event 23 Girls High Jump FROSH/SOPH
Frosh/Soph
================================================================
Meet: % 5-00
2007
Gina Campagna, Cicero North Syracuse
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Bruno, Bella
7 Guilderland
4-06.00
2 Quintas, Sabrena
9 South Glens
J4-06.00
3 Nolan, Sabrina
9 Guilderland
J4-06.00
3 Shaw, Samantha
9 Kingston
J4-06.00
5 Hayes, Jordan
9 South Glens
4-04.00
6 Kiehle, Sarah
9 Shaker
J4-04.00
7 Rossier, Mikayla
9 Shaker
J4-04.00
8 Lamar, Katie
10 Guilderland
4-02.00
10 Cruz, Catherine
9 Chatham
J4-02.00
10 Riedy, Bridget
9 Bethlehem
J4-02.00
11 Ridge, Tonyiel
9 Kingston
4-00.00
12 Wrate, Jess
9 New Hartford
3-10.00
12 DeCocco, Bailey
7 Mohonasen
3-10.00
14 Quackenbush, Emily
9 Bethlehem
3-08.00
14 Cohen, Nia
8 Columbia
3-08.00
14 Dyer, Kamryn
9 South Glens 3-08.00
14 Lenney, Shayna
7 Columbia
3-08.00
-- Rattigan, Renee
10 Bethlehem
NH
-- Krause, Virginia
9 Shenendehowa
NH
-- Pochobradsky, Bethany
9 Mohonasen
NH
Event 24 Girls Long Jump FROSH/SOPH
Frosh/Soph
================================================================
Meet: % 14-08.75 2009
Emma Torncello, Shaker
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Gifford, Samantha
9 Bethlehem
14-06.00
2 Bruno, Bella
7 Guilderland
14-05.00
3 Chen, Emily
10 Shenendehowa
14-02.00
4 Torres, Melissa
10 Shenendehowa
13-09.50
5 Cruz, Catherine
9 Chatham
13-07.50
6 Palmer, Teddy
10 Guilderland
13-02.00
7 Hathway, Julia
10 Shenendehowa
12-09.00
8 Zheng, Alice
10 Shaker
12-07.50
9 Wilhite, Svitlana
9 Columbia
12-04.50
10 Choppa, Rachel
9 Shaker
12-01.50
10 Carlson-Lee, Rebecca
10 Bethlehem
12-01.50
10 Weeks, Haley
10 South Glens
12-01.50
13 Saxe, Hannah
8 Colonie
11-09.50
14 Rattigan, Renee
10 Bethlehem
11-08.00
15 Kuon, Madie
10 Guilderland
11-05.00
16 Kelly, Mairin
9 Shaker
11-04.50
17 Haley, Alexis
9 South Glens
11-02.00
18 Scacchetti, Schylar
9 South Glens
11-01.50
19 Pfaffenbach, Lauren
9 Colonie
10-08.00
20 Pochobradsky, Bethany
9 Mohonasen
10-07.00
21 Calkins, Lena
7 Mohonasen
10-05.50
22 DeCocco, Bailey
7 Mohonasen
9-06.50
Event 31 Girls Triple Jump
FROSH/SOPH Frosh/Soph
================================================================
Meet: % 36-00.50 2008
Jasmine Thompson, Cicero North
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Gifford, Samantha
9 Bethlehem
32-03.00
2 Bruno, Bella
7 Guilderland
29-00.00
3 Trifunovic, Tea
9 Shenendehowa
28-05.50
4 Venditti, Rachel
10 Shenendehowa
28-05.00
5 Shaw, Samantha
9 Kingston
27-08.00
6 Palmer, Teddy
10 Guilderland
27-06.00
7 Zheng, Alice
10 Shaker
27-03.00
8 Kelly, Mairin
9 Shaker
25-10.00
9 Quackenbush, Emily
9 Bethlehem 25-03.00
9 Rutnik, Charolette
9 Bethlehem
25-03.00
11 Wilhite, Svitlana
9 Columbia
24-05.00
12 Choppa, Rachel
9 Shaker
23-03.50
13 Lindemann, Julia
7 Columbia
22-00.00
-- Hazzard, Sarah
7 Columbia
FOUL
Event 26 Girls Shot Put FROSH/SOPH
Frosh/Soph
================================================================
Meet: % 31-08.50 2010
Casey Capano, Troy
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Piccirillo, Laura
10 Mohonasen
27-00.75
2 Bruni, Victoria
9 Shaker
26-08.25
3 Gallagher, Katie
10 Guilderland
26-07.50
4 Swimm, Holly
9 Shenendehowa
24-04.75
5 Laing, Nicole
9 South Glens
24-01.00
6 Kronau, Isabella
9 Holy Names
23-08.00
7 Ryan, Nicole
10 Shaker
23-05.25
8 Rabine, Brooke
10 South Glens
23-05.00
9 Stone, Korah
10 Shaker
23-02.25
10 Eglin, Sara
9 Chatham
22-09.50
10 Hilder, Caitlyn
9 Mohonasen
22-09.50
12 Spiak, Mikayla
9 Shenendehowa
22-09.25
13 Bernhoft, Katherine
9 Holy Names
22-06.25
14 Babicz, Morgan
9 New Hartford
21-10.50
15 Pausley, Katie
10 Albany Acade
21-05.00
15 Sweet, Megan
9 Chatham
21-05.00
17 Turner, Octavia
10 Guilderland
20-10.50
18 Adams, Brittany
9 Shenendehowa
19-01.00
19 Cooper, Julianna
8 Bethlehem
18-11.50
20 Kretchmer, Bailey
8 Onteora
18-11.00
21 Riedy, Bridget
9 Bethlehem
17-09.00
22 Mahar, Caroline
9 Bethlehem
17-08.75
23 Dilcher, Heather
9 Colonie
16-11.00
24 Garg, Karisma
10 New Hartford
16-05.50
25 Johnson, Taylor
9 Columbia
16-00.50
Event 27 Girls Discus Throw
FROSH/SOPH Frosh/Soph
================================================================
Meet: % 93-00 2008
Valerie Langevin, Cicero North Suracuse
Name
Year School
Finals
================================================================
1 Piccirillo, Laura
10 Mohonasen
85-02
2 Stone, Korah
10 Shaker
75-09
3 Laing, Nicole
9 South Glens
75-08
4 Gallagher, Katie
10 Guilderland
74-04
5 Turner, Octavia
10 Guilderland
68-00
6 Pausley, Katie
10 Albany Acade
67-09
7 Sweet, Megan
9 Chatham
66-08
8 Hilder, Caitlyn
9 Mohonasen
66-05
9 Adams, Brittany
9 Shenendehowa
63-00
10 Zanda, Julia
9 Shaker
60-06
11 Eglin, Sara
9 Chatham
59-05
12 Swimm, Holly
9 Shenendehowa
58-00
13 Bernhoft, Katherine
9 Holy Names
51-09
14 Bruni, Victoria
9 Shaker
51-00
14 Spiak, Mikayla
9 Shenendehowa
51-00
16 Ludowieg, Andrea
10 New Hartford
49-07
17 Mahar, Caroline
9 Bethlehem
49-00
18 Rabine, Brooke
10 South Glens
47-07
19 Rutnik, Charolette
9 Bethlehem
47-04
20 Garg, Karisma
10 New Hartford
45-08
21 Rattigan, Renee
10 Bethlehem
45-01
22 Kronau, Isabella
9 Holy Names
43-09
23 Johnson, Taylor
9 Columbia
43-08
24 Dilcher, Heather
9 Colonie
37-11
-- Babicz, Morgan
9 New Hartford
FOUL
Event 4 Girls 200 Meter Dash NOVICE
Novice
===================================================================
Meet: % 28.10 2010
Carina Singletary, Shenendehowa
Name
Year School
Finals H#
===================================================================
1 Baker, Juliette
7 EKMW
30.27 1
2 Yandon, Angelina
8 Berne Know W
30.33 2
3 McKarthy, Kate
7 Holy Names
31.16 1
4 Pfaffenbach, Lauren
9 Colonie
31.53 1
5 Cepiel, Eleanor
7 Holy Names
31.64 1
6 Speshock, Jordan
11 EKMW
32.08 4
7 Calkins, Lena
7 Mohonasen
32.33 2
8 Griffin, Dora
8 Onteora
32.43 3
9 Burns, Emily
10 Colonie
32.78 1
10 Fox, Ally
11 Bethlehem
32.96 1
11 Price, Emily
9 Bethlehem
33.43 3
12 Jerome, Evie
8 Shaker
33.49 2
13 Corley, Alexandra
9 Kingston
33.55 3
14 Pratt, Lily
9 New Hartford
34.66 3
15 Coq, Christina
9 Kingston
35.17 2
16 Paul, Cecilia
7 Mohonasen 35.98
3
17 Velazquez, Emily
10 Columbia
37.05 2
18 Wrate, Kim
12 New Hartford
37.66 4
19 Bruni, Olivia
11 Shaker
37.80 2
20 Doten, Maddy
10 South Glens
38.34 4
-- Tirapelli, Kelcey
12 Onteora
DNF 3
-- Johnston, Kelley
9 South Glens
DNF 4
Event 17 Girls 800 Meter Run NOVICE
Novice
===================================================================
Meet: % 2:35.39 2009
Sarah Lampham, Greenwich
Name
Year School
Finals H#
===================================================================
1 Harris, Chamberlain
9 Holy Names
2:43.03 1
2 Capobianco, Laura
12 Colonie
2:45.52 1
3 Oropallo, Ashley
9 Colonie
2:47.17 1
4 Bortell, Alexis
10 Guilderland
2:51.26 1
5 Qian, Grace
9 Shenendehowa
2:52.08 2
6 Schmitz-Morfe, Josie
11 Albany Acade
2:52.43 1
7 Downes, Emily
9 Onteora
2:53.48 1
8 Pierson, April
9 Shaker
2:55.10 1
9 Rubin, Natalie
10 Onteora
2:55.18 1
10 Reale, Federica
12 Columbia
2:56.16 2
11 DeMidio, Roxanna
9 Mohonasen
3:02.11 2
12 Griesmer, Juillian
9 Shaker
3:07.29 2
13 Hogan, Kerri
11 Bethlehem
3:07.40 2
14 O'Grady, Laura
9 Bethlehem
3:07.92 2
15 Arastu, Adeeba
12 New Hartford
3:10.99 2
16 Witaszek, Lily
8 Chatham
3:16.96 2
17 Fotrell, Katherine
12 Bethlehem
3:23.46 1
18 Blesser, Briana
8 Mohonasen
3:31.96 2
19 Wescott, Sabrina
11 South Glens
3:53.73 2