Section 2 Harrier Website Western Athletic Conference Championships @ Fort Plain - 5/14/14 |
Team Scores
Girls:
Canajoharie |
139 |
Middleburgh |
138 |
Schoharie |
79 |
Duanesburg |
64 |
BKW |
62 |
Mayfield-Northville |
52 |
Fort Plain |
35 |
Galway |
13 |
Mekeel |
0 |
Saratoga Catholic |
0 |
Event 7: 100m Dash Girls
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Megan Wilkes |
DCS |
13.1 |
10 |
2 |
Amanda Rooney |
Middle. |
13.5 |
8 |
3 |
Kaylee Bumpus |
May.-North. |
13.6 |
6 |
4 |
Katie Murphy |
Scho. |
13.8 |
4 |
5 |
Laura Gardner |
Galway |
13.8 |
2 |
6 |
Micayla Sheridan |
BKW |
14.0 |
1 |
Event 21: 200m Dash Girls
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Kaylee Bumpus |
May-North |
27.6 |
10 |
2 |
Ariannah Logan |
Canjo |
28.2 |
8 |
3 |
Jordan Porter |
Canjo |
28.3 |
6 |
4 |
Rebecca Bruno |
Middle |
29.1 |
4 |
5 |
Micayka Sheridan |
BKW |
29.2 |
2 |
6 |
Trinity Sheridan |
Middle. |
|
1 |
Event 15: 400m Dash Girls
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Amanda Rooney |
Middle |
62.0 |
10 |
2 |
Jordyn Logan |
Canjo |
62.1 |
8 |
3 |
Ariannah Logan |
Canjo |
63.0 |
6 |
4 |
Jordan Porter |
Canjo |
64.0 |
4 |
5 |
Kyla Geren |
Middle. |
65.9 |
2 |
6 |
Sophie Connor |
Scho |
66.2 |
1 |
Event 19: 800m Run Girls
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Liv Hamm |
Middle |
2:29.2 |
10 |
2 |
Jordyn Logan |
Canjo |
2:36 |
8 |
3 |
Maeve McKeeby |
DCS |
2:37.7 |
6 |
4 |
Annie-Laura Shafer |
BKW |
2:38.7 |
4 |
5 |
Breanna Hazzard |
FP |
2:52.2 |
2 |
6 |
Emily Barker |
May-North |
2:59.4 |
1 |
Event 9: 1500m Run Girls
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Liv Hamm |
Middle |
5:00 |
10 |
2 |
Annie-Laura Shafer |
BKW |
5:26 |
8 |
3 |
Katie Gregory |
DCS |
5:36 |
6 |
4 |
Lindsey Carslen |
Galway |
5:43 |
4 |
5 |
Cheyenne Munson |
FP |
5:50 |
2 |
6 |
Alyssa Davis |
May-North |
5:51 |
1 |
Event 1: 3000m Run Girls
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Allie Tedeschi |
BKW |
11:36.5 |
10 |
2 |
Katie Gregory |
DCS |
12:04 |
8 |
3 |
Linsey Carlsen |
Gal. |
12:09 |
6 |
4 |
Alesha LeRuzio |
Mid |
12:20 |
4 |
5 |
Alyssa Davis |
May-North |
12:21 |
2 |
6 |
Emily Potter |
FP |
12:23 |
1 |
Event 6: 100m High Hurdles Girls
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Dainara Vedder |
Canjo |
16.5 |
10 |
2 |
Liz deGroff |
Scho. |
16.6 |
8 |
3 |
Paige Shovelton |
Canjo |
17.0 |
6 |
4 |
Molly Francis |
Middle. |
18.2 |
4 |
5 |
Andrea Barton |
DCS |
18.2 |
2 |
6 |
Mariah Bachanas |
Scho. |
18.3 |
1 |
Event 17: 400m IH Girls
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Dainara Vedder |
Canjo |
72.5 |
10 |
2 |
Lindsey McCoy |
Middle |
74.4 |
8 |
3 |
Marleana Von Haugg |
BKW |
78.3 |
6 |
4 |
Kari Vincent |
Middle |
78.7 |
4 |
5 |
Cheyenne Munson |
FP |
80.0 |
2 |
6 |
Meg Frisbee |
Scho |
81.2 |
1 |
Event 23: 2000m Steeplechase Girls
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Allie Tedeschi |
BKW |
8:03.4 |
10 |
2 |
Bre Palmatier |
Middle |
8:35.2 |
8 |
3 |
Aleesha LeRuzic |
Middle |
8:41.5 |
6 |
4 |
Aspen Van Derwerker |
Scho |
9:00 |
4 |
5 |
Maeve McKeeby |
DCS |
9:02 |
2 |
6 |
Cheyenne Munson |
FP |
9:04.9 |
1 |
Event 11: 400m Relay Girls
Place |
School |
Time |
Points |
1 |
May-North-Bumpus,Dickey, cromie, Wadsworth |
54.1 |
10 |
2 |
DCS-Boyd, White,Barton, Wilkes |
54.6 |
8 |
3 |
Scho.-Bachannas, Murphy, DeGroff, Archer |
55.6 |
6 |
4 |
Canjo- Acquilla, Custer-Slater,Wellington, Porter |
55.7 |
4 |
5 |
BKW- VonHaugg,White, Sherwin,Sheridan |
56.6 |
2 |
6 |
Middle.-Bruno, Francis, Patterson, Roe |
56.7 |
1 |
Event 25: 1600m Relay Girls
Place |
School |
Time |
Points |
1 |
Canjo- Porter, Vedder, A. Logan, J.Logan |
4:19.0 |
10 |
2 |
Middle-Ryan, McCoy, Green, Hamm |
4:25.2 |
8 |
3 |
Schoharie-Connor, Frisbee,Truesdell, Murphy |
4:38.5 |
6 |
4 |
BKW-Martin, Shafer, Tedeschi, Von Haugg |
4:40.6 |
4 |
5 |
May.-North- Dickey, Cromie, Ryan, Hart |
4:54.2 |
2 |
6 |
Galway- Decker, Bailey, Culbert, Ritter |
5:02 |
1 |
Event 3: 3200m Relay Girls
Place |
School |
Time |
Points |
1 |
Middle.- Ryan, McCoy, Palmatier,
Hamm |
10:43 |
10 |
2 |
Canjo-Veeder, Elliott, Kane,
Ferguson, |
11:19 |
8 |
3 |
May.-North.-Ryan, Davis, Barkley,
Nikollaj |
11:37 |
6 |
4 |
Scho.-Frisbee, Caza, Van Derwerken,
Palmatier |
11:39 |
4 |
5 |
BKW- Goodemote, Hanley,Rice,
Tedeschi |
11:39.5 |
2 |
6 |
Ft. Plain- Porter, Potter, Munson,
Hazzard |
11:52.6 |
1 |
Event 29: High Jump Girls
Place |
Name |
School |
Height |
Points |
1 |
Amanda Rooney |
Middle. |
5’0” |
10 |
2 |
Jordyn Logan |
Canjo |
4’10” |
8 |
2 |
Emily Barnes |
DCS |
4’8” |
6 |
4 |
Andrea Barton |
DCS |
4’6” |
4 |
5 |
Bre Palmatier |
Middle |
4’6” |
2 |
6 |
Carley Ryan |
Middle |
4’6” |
1 |
Event 31: Pole Vault Girls
Place |
Name |
School |
Height |
Points |
1 |
Anna White |
BKW |
7’6” |
10 |
2 |
Kayle Bumpus |
May-North |
7’0” |
8 |
3 |
Kyla Gelen |
Middle |
7’0” |
6 |
4 |
Desirree Palmatier |
Scho |
7’0” |
4 |
5 |
Cheyanne Walters |
FP |
7’0” |
2 |
6 |
Kari Vincent |
Middle. |
7’0” |
1 |
Event 34: Long Jump Girls
Place |
Name |
School |
Distance |
Points |
1 |
Amanda Rooney |
Middle |
16’6” |
10 |
2 |
Ariannah Logan |
Canjo |
15’9” |
8 |
3 |
Lauren Archer |
Scho |
15’4” |
6 |
4 |
Connelly Holmes |
DCS |
14’3” |
4 |
5 |
Sarah Dickey |
May-North |
14’0” |
2 |
6 |
Brany walters |
FP |
13’10” |
1 |
Event 35: Triple Jump Girls
Place |
Name |
School |
Distance |
Points |
1 |
Lauren Archer |
Scho |
32’3” |
10 |
2 |
Christina Towse |
Canjo |
31’9 ¼” |
8 |
3 |
Megan Wilkes |
DCS |
30’9” |
6 |
4 |
Carly Ryan |
Middle |
29’10 ½” |
4 |
5 |
Connelly
Holmes |
DCS |
29’0” |
2 |
6 |
Paige Shovelton |
Canjo |
28’8 ½” |
1 |
Event 38: Shot Put Girls
Place |
Name |
School |
Distance |
Points |
1 |
Lauren Archer |
Scho |
33’1 ½” |
10 |
2 |
Kass VanGosbeck |
Scho |
29’7” |
8 |
3 |
Love Nemecek |
FP |
29’5” |
6 |
4 |
Emily Cromie |
May-North |
26’11 ½” |
4 |
5 |
Kristen Norray |
BKW |
26’5” |
2 |
6 |
Catharine Subik |
FP |
25’8 ½” |
1 |
Event 39: Discus Girls
Place |
Name |
School |
Distance |
Points |
1 |
Lexi Kane |
Canjo |
90’4” |
10 |
2 |
Love Nemecek |
FP |
83’0” |
8 |
3 |
Mackenzie Montanye |
Canjo |
82’5” |
6 |
4 |
Kass Van Gasbeck |
Scho |
79’9 3/4 |
4 |
5 |
Katie Murphy |
Scho |
79’9 1/2 |
2 |
6 |
Kristen Norray |
BKW |
77’9” |
1 |
Event 41: Pentathlon Girls
Place |
Name |
School |
Points |
Points |
1 |
Morgan Koelbl |
Canjo |
2185 |
10 |
2 |
Gabby Bridgewater |
FP |
1807 |
8 |
3 |
Kelsey Campbell |
Mid. |
1550 |
6 |
Team Scores
Boys:
Duanesburg |
116 |
Canajoharie |
92 |
Mayfield-Northville |
86 |
BKW |
83 |
Fort Plain |
79 |
Schoharie |
49 |
Middleburgh |
30 |
Galway |
22 |
Saratoga Catholic |
21 |
Mekeel |
11 |
Event 8: 100m Dash Boys
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Adetola Lawal |
DCS |
11.4 |
10 |
2 |
Sam Abbott |
BKW |
11.5 |
8 |
3 |
J.R. Hmura |
Spa CC |
11.6 |
6 |
4 |
Tim Javarone |
May.-North |
11.7 |
4 |
5 |
Noah Wicks |
Galway |
11.8 |
2 |
6 |
Zack Frisbee |
Scho. |
11.9 |
1 |
Event 22: 200m Dash Boys
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Adetola Lawal |
DCS |
23.4 |
10 |
2 |
Eli Wynia |
Middle |
24.1 |
8 |
3 |
Will Vedder |
Scho |
24.2 |
6 |
4 |
Noah Wicks |
Galway |
24.4 |
4 |
5 |
Blade Mead |
Canjo |
24.6 |
2 |
6 |
Jordan Brownell |
Canjo |
24.7 |
1 |
Event 16: 400m Dash Boys
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Eli Wynia |
Middle |
53.1 |
10 |
2 |
Chris O’Neill |
Scho |
54.0 |
8 |
3 |
Mitchell Valenza |
Spa CC |
54.6 |
6 |
4 |
Jon Calbet |
FP |
56.1 |
4 |
5 |
Jordan Brownell |
Canjo |
57.0 |
2 |
6 |
Josh Dorski |
Mekeel |
57.3 |
1 |
Event 20: 800m Run Boys
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Xavier McKinley |
DCS |
2:11.5 |
10 |
2 |
Jon Payack |
FP |
2:12.8 |
8 |
3 |
Logan Sala |
Canjo |
2:13.8 |
6 |
4 |
Ruben McFarlane |
Canjo |
2:14.1 |
4 |
5 |
Josh Febbie |
May-North |
2:22.4 |
2 |
6 |
Zach Shaul |
Middle |
2:23.1 |
1 |
Event 10: 1600m Run Boys
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Pat Murphy |
DCS |
4:52 |
10 |
2 |
Xavier McKinley |
DCS |
4:52 |
8 |
3 |
Willie Griffin |
Scho. |
4:56 |
6 |
4 |
Jon Payack |
FP |
4:57 |
4 |
5 |
Jordan Aherns |
FP |
4:58 |
2 |
6 |
Ben healy |
Middle. |
5:12 |
1 |
Event 2: 3200m Run Boys
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Pat Murphy |
DCS |
10:16 |
10 |
2 |
Jordan Aherns |
FP |
10:28 |
8 |
3 |
Devin Van Vlack |
DCS |
11:15 |
6 |
4 |
Brendan Van Vlack |
DCS |
11:27 |
4 |
5 |
Connor Akowicz |
May-North |
11:28 |
2 |
6 |
Parker Johnson |
Spa CC |
11:31 |
1 |
Event 5: 110m High Hurdles Boys
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Todd Briggs |
May.-North. |
16.8 |
6 |
2 |
Ken Sullivan |
Canjo |
17.5 |
10 |
3 |
Nathan Ferguson |
Canjo |
17.7 |
8 |
4 |
Alex Fiorni |
DCS |
20.1 |
4 |
5 |
Derric Jankowski |
Scho. |
20.2 |
2 |
6 |
Ian Chamberlaine |
May.-North |
21.4 |
1 |
Event 18: 400m IH Boys
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Todd Briggs |
May-North |
60.2 |
10 |
2 |
Ben Fredericks |
DCS |
62.4 |
8 |
3 |
Nathan Ferguson |
Canjo |
62.5 |
6 |
4 |
Ken Sullivan |
Canjo |
64.0 |
4 |
5 |
Tyler Bell |
Canjo |
67.1 |
2 |
6 |
Luke Huxhold |
Galway |
68.9 |
1 |
Event 24: 3000m Steeplechase Boys
Place |
Name |
School |
Time |
Points |
1 |
Jordan Aherns |
FP |
10:46.9 |
10 |
2 |
Devin Van Vlack |
DCS |
11:37.6 |
8 |
3 |
Lukas Becker |
BKW |
11:46.2 |
6 |
4 |
Brendan Van Vlack |
DCS |
12:27.1 |
4 |
5 |
Greg Gustafson |
Scho |
12:38.9 |
2 |
6 |
Alex Hayes |
Canjo |
12:45.5 |
1 |
Event 12: 400m Relay Boys
Place |
School |
Time |
Points |
1 |
BKW-Abbott,Tuper, Fairlee, Nagengast |
46.9 |
10 |
2 |
May-North- Javarone, Akowicz, Marshall,Ivanic |
47.7 |
8 |
3 |
Canjo-Mead, Young, Mazzarella, Manuel |
48.3 |
6 |
4 |
Galway-Commission, Diaz, Huxhold, Wicks |
48.4 |
4 |
5 |
Spa CC-Hall, Valenza, Englert,Hmura |
49.3 |
2 |
6 |
FP-Calbet, Florian, Filmer, Sweet |
50.1 |
1 |
Event 26: 1600m Relay Boys
Place |
School |
Time |
Points |
1 |
Schoharie- Vedder, Griffin, Frisbee, O’Neill |
3:39.4 |
10 |
2 |
BKW- Nagengast, Abbott, Fairlee, Rich |
3:41.0 |
8 |
3 |
Canjo- Brownell, McFarlane, Ferguson, Adams |
3:48.0 |
6 |
4 |
DCS-Fredericks, McKinley, LaBelle, Fiorini |
3:48.3 |
4 |
5 |
Middle- Wynia, Roney, Valentine, Shaul |
3:59.2 |
2 |
6 |
Ft. Plain- Ahrens, Calbet, Payack, Filmer |
3:59.6 |
1 |
Event 4: 3200m Relay Boys
Place |
School |
Time |
Points |
1 |
BKW- Gustafson, Becker, Hackstadt,
Fairlee |
9:15.6 |
10 |
2 |
Canjo- Sala, McFarlane, Hayes,
Buccolo |
9:24 |
8 |
3 |
Middle.- Shaul, Smith, Healy,
Valentine |
9:47.9 |
6 |
4 |
Galway- Amaga, Diaz,
Longworth,hammond |
9:53 |
4 |
5 |
May.-North.-Onzo, Davis, Harper,
Chamberlaine |
10:21.2 |
2 |
6 |
Ft. Plain- Cechnicki, Rolle, Thomas,
Herringshaw |
10:39 |
1 |
Event 30: High Jump Boys
Place |
Name |
School |
Height |
Points |
1 |
Adetola Lawal |
DCS |
5’10” |
10 |
2 |
Logan Sala |
Canjo |
5’8” |
8 |
3 |
Jon Calbet |
FP |
5’6” |
6 |
4 |
Austin Filmer |
FP |
5’6” |
4 |
5 |
Troy Tuper |
BKW |
5’6” |
2 |
6 |
Trevor Brown |
BKW |
5’4” |
1 |
Event 32: Pole Vault Boys
Place |
Name |
School |
Height |
Points |
1 |
Soren Hudyncia |
Canjo |
10’3” |
10 |
2 |
Matt Steadman |
BKW |
10’0” |
8 |
3 |
Mitch Akowicz |
May.-North |
9’0” |
6 |
4 |
Travis Longworth |
Galway |
8’6” |
4 |
5 |
Luke Huxhold |
Galway |
8’0” |
2 |
6 |
Brody Smith |
Middle |
7’6” |
1 |
Event 33: Long Jump Boys
Place |
Name |
School |
Distance |
Points |
1 |
Todd Briggs |
May.-North |
20’3” |
10 |
2 |
Sam Abbott |
BKW |
19’10 ¾ |
8 |
3 |
Will Vedder |
Scho. |
19’8’ |
6 |
4 |
Kaison Adams |
Canjo |
19’1” |
4 |
5 |
Blade Mead |
Canjo |
18’7” |
2 |
6 |
Brody Smith |
Middle |
17’6” |
1 |
Event 36: Triple Jump Boys
Place |
Name |
School |
Distance |
Points |
1 |
Todd Briggs |
May-North |
39’11” |
10 |
2 |
Devante Marshall |
May-North |
38’7 ½” |
8 |
3 |
Trever Brown |
BKW |
38’5” |
6 |
4 |
Will Wilson |
May-North |
36’6 ½” |
4 |
5 |
Kaison Adams |
Canjo |
36’5 ½” |
2 |
6 |
Tony Commission |
Galway |
36’2 ½” |
1 |
Event 37: Shot Put Boys
Place |
Name |
School |
Distance |
Points |
1 |
Zach Florian |
FP |
43’10” |
10 |
2 |
Colin Kenyon |
DCS |
40’5” |
8 |
3 |
Troy Tuper |
BKW |
39’9” |
6 |
4 |
Dylan Moore |
May.-Nor. |
39’7” |
4 |
5 |
Mike Niles |
Spa CC |
39’6” |
2 |
6 |
Zach Folts |
Canjo |
38’11” |
1 |
Event 40: Discus Boys
Place |
Name |
School |
Distance |
Points |
1 |
Gideon Armao |
Mekeel |
134’8 1/2 “ |
10 |
2 |
Gene Ryan |
FP |
120’6 ½” |
8 |
3 |
Zach Florian |
FP |
118’2 ½” |
6 |
4 |
Michael Niles |
Spa CC |
113’10” |
4 |
5 |
Colin Kenyon |
DCS |
108’11” |
2 |
6 |
John O’Connor |
Canjo |
106’11” |
1 |
Event 42: Pentathlon Boys
Place |
Name |
School |
Points |
Points |
1 |
Kyle Anderson |
BKW |
2208 |
10 |
2 |
Zac Thorington |
Scho |
1904 |
8 |
3 |
Evan Searles |
FP |
1889 |
6 |
4 |
Luther Goodrich |
May-North |
1704 |
4 |
5 |
Noah Watson |
Canjo |
1584 |
2 |
6 |
Shane Smith |
May-North |
1565 |
1 |