2015-16 Indoor Track
Division II Championships
at SUNY-Albany - 2/19/16

Back to Main Page

Jump to Boys Results

Licensed to Sky's The Limit Track and Field
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/19/2016 09:45 PM
             2015-16 Division 2 Sectional Championhsip - 2/19/2016             
                        Section 2 - Indoor Track League                        
                                    UAlbany                                    
                                    Results
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Niskayuna High School      110        2) Burnt Hills-Ballston Lake 100   
    3) Emma Willard High School    70        4) South Glens Falls High Sc  50   
    5) Amsterdam High School       44        6) Columbia High School       35   
    7) Academy of the Holy Names   32        8) Ballston Spa High School   19   
    9) Averill Park High School    18        9) Mohonasen High School      18                                    
 
Girls 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Culnan, Mikayla           SR Emma Willard            7.51       7.51Q  5 
  2 Manosh, Renee             SO Burnt Hills-Ball        7.54       7.58Q  2 
  3 Cornwall, Asia            JR Columbia High Sc        7.63       7.60Q  1 
  4 Santana, Brenda           SO Amsterdam HS            7.54       7.67Q  4 
  5 Abunaw, Kelley            JR Emma Willard            7.54       7.68Q  3 
  6 Moran, Leah               SR Academy of the H        7.55       7.65q  1 
  7 McIntyre, Aiyana          JR Academy of the H        7.67       7.72q  2 
  8 Dalakos, Sarah            SR Niskayuna High S        7.74       7.83q  4 
  9 Anderson, Ashley          SR South Glens             7.83       7.89q  3 
 10 Madden, Allyn             SO Burnt Hills-Ball        8.01       8.02q  4 
 11 Shea, Fiona               SR Columbia High Sc        7.89       8.11q  5 
 12 Lewis, Hannah              7 Burnt Hills-Ball        8.19       8.12q  1 
 13 Berry, Lauren             SO Emma Willard            8.12       8.13   2 
 14 Reardon, Emma             SO Ballston Spa Hig        8.24       8.20   2 
 15 O'Connor, Jenn            SR Ballston Spa Hig        8.24       8.21   4 
 16 Thomas, Kionah             8 South Glens             8.21       8.24   1 
 17 Harris, Zoe                8 Niskayuna High S        8.06       8.29   3 
 18 Young, Desiree            JR South Glens             8.27       8.40   5 
 18 Norris, Sarah             JR Ballston Spa Hig        8.24       8.40   3 
 20 Hayes, Jacqueline         SO Academy of the H        8.00       8.58   5 
 21 Garcia, Stephanie         SR Amsterdam HS            8.52       8.65   5 
 22 Dean, Alexis              JR Mohonasen High S        8.73       8.70   2 
 23 Erwell, McKenna           FR Columbia High Sc        8.54       8.77   4 
 24 Dzikowicz, Kayla          SO Amsterdam HS            8.64       8.95   3 
 
Girls 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School               Prelims      Semis  H#
============================================================================
Semi-Finals
  1 Culnan, Mikayla           SR Emma Willard            7.51       7.46Q  2 
  2 Moran, Leah               SR Academy of the H        7.65       7.62Q  1 
  2 Manosh, Renee             SO Burnt Hills-Ball        7.58       7.62Q  1 
  4 Santana, Brenda           SO Amsterdam HS            7.67       7.59Q  2 
  5 Cornwall, Asia            JR Columbia High Sc        7.60       7.68q  1 
  6 Abunaw, Kelley            JR Emma Willard            7.68       7.70q  2 
  7 McIntyre, Aiyana          JR Academy of the H        7.72       7.78   1 
  8 Dalakos, Sarah            SR Niskayuna High S        7.83       7.88   2 
  9 Anderson, Ashley          SR South Glens             7.89       7.92   2 
 10 Madden, Allyn             SO Burnt Hills-Ball        8.02       7.97   1 
 11 Lewis, Hannah              7 Burnt Hills-Ball        8.12       8.20   2 
 12 Shea, Fiona               SR Columbia High Sc        8.11       8.22   1 
 
Girls 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Culnan, Mikayla           SR Emma Willard            7.46       7.42   10   
  2 Santana, Brenda           SO Amsterdam HS            7.59       7.56    8   
  3 Moran, Leah               SR Academy of the H        7.62       7.66    6   
  4 Manosh, Renee             SO Burnt Hills-Ball        7.62       7.67    4   
  5 Cornwall, Asia            JR Columbia High Sc        7.68       7.68    2   
  6 Abunaw, Kelley            JR Emma Willard            7.70       7.86    1   
 
Girls 300 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Cornwall, Asia            JR Columbia High Sc       42.25      43.63   9  10   
  2 Manosh, Renee             SO Burnt Hills-Ball       43.48      43.88   8   8   
  3 Santiago, Lauren          FR Amsterdam HS           42.75      44.03   9   6   
  4 Willams, Janelle          SR Emma Willard           45.55      44.30   6   4   
  5 Patwell, Mary Rose        JR Columbia High Sc       44.33      45.34   8   2   
  6 Loder, Hannah             JR Academy of the H       45.10      45.41   6   1   
  7 Anderson, Ashley          SR South Glens            44.27      45.53   8 
  8 Glanton, Katherine        JR Averill Park Hig       45.70      45.66   6 
  9 Minkin, Grace             FR Niskayuna High S       44.63      46.15   7 
 10 Shea, Fiona               SR Columbia High Sc       44.55      46.17   7 
 11 Santana, Brenda           SO Amsterdam HS           43.30      46.18   9 
 12 Decker, Claire            SR Niskayuna High S       44.43      46.29   7 
 13 Holzman, Grace            SO Burnt Hills-Ball       46.98      46.77   5 
 14 Vogel, Claudia             8 Academy of the H       48.24      48.00   4 
 15 Norris, Sarah             JR Ballston Spa Hig       48.54      48.35   4 
 15 Christiano, Ava           SO Emma Willard           49.00      48.35   3 
 17 Fifield, Bailey           FR South Glens            46.24      48.68   5 
 18 O'Connor, Jenn            SR Ballston Spa Hig       49.14      48.77   3 
 19 Tang, Annabelle           SO Emma Willard           48.60      48.81   4 
 20 Harris, Zoe                8 Niskayuna High S       47.09      49.01   5 
 21 Greco, Julia              FR Ballston Spa Hig       49.34      49.31   2 
 22 Jackson, Morgan           FR South Glens            51.33      49.57   1 
 23 O'Neill Knasick, Katie    FR Averill Park Hig       49.00      50.20   3 
 24 Tegiacchi, Rachel         SR Mohonasen High S       50.77      50.47   2 
 25 Burdick, Carly            SR Mohonasen High S       50.78      50.79   1 
 26 Dean, Alexis              JR Mohonasen High S       49.92      51.01   2 
 27 Hunt, Simone              FR Amsterdam HS           53.24      57.57   1 
 
Girls 600 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 DiVietro, Marisa          SR Niskayuna High S     1:37.55    1:43.08   4  10   
  2 Kokernak, Amelia          SO Niskayuna High S     1:38.07    1:43.37   4   8   
  3 Sanchez, Edena            JR Amsterdam HS         1:39.90    1:44.44   4   6   
  4 Smith, Sydney             SO Niskayuna High S     1:44.44    1:44.90   4   4   
  5 Sinisgalli, Emma           8 Mohonasen High S     1:45.29    1:45.38   4   2   
  6 Smith, Rachel             SO Columbia High Sc     1:46.44    1:45.99   3   1   
  7 Vogel, Madeleine          JR Academy of the H     1:44.80    1:46.66   4 
  8 Digman, Lilly             FR Burnt Hills-Ball     1:47.26    1:48.81   3 
  9 McCarthy, Kate            FR Academy of the H     1:47.00    1:49.02   3 
 10 Patrei, Emma              SO Amsterdam HS         1:46.70    1:49.29   3 
 11 Planavsky, Mercedes       JR Ballston Spa Hig     1:50.64    1:52.37   3 
 12 Glanton, Megan            FR Averill Park Hig     1:53.00    1:53.03   2 
 13 Wright, Whitney           SO Ballston Spa Hig     1:50.84    1:53.99   3 
 14 O'Brien, Taylor            7 Columbia High Sc     2:00.54    1:55.04   1 
 15 Leggiero, Jillian         SR Columbia High Sc     1:55.64    1:55.21   2 
 15 Schuman, Heidi            SO Averill Park Hig     2:02.40    1:55.21   1 
 17 Ayers, Madison            JR Burnt Hills-Ball     1:56.52    1:57.39   2 
 18 Tedisco, Emma              7 Mohonasen High S     2:01.35    1:59.29   1 
 19 Tarantino, Vanessa        SR South Glens          1:52.90    2:00.04   3 
 20 Bennett, Kiana            FR South Glens          1:55.60    2:00.46   2 
 21 Culver-Witt, Alex         FR Emma Willard         2:06.20    2:02.09   1 
 22 Gomez, Emma               FR Amsterdam HS         1:55.74    2:05.29   2 
 23 Fousek, Kat               SO Emma Willard         2:04.00    2:06.45   1 
 24 Yip, Joy                  SO Emma Willard         2:02.80    2:06.94   1 
 
Girls 1000 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Digman, Emily             SR Burnt Hills-Ball     3:00.90    3:10.26   3  10   
  2 Kokernak, Amelia          SO Niskayuna High S     3:02.25    3:10.76   3   8   
  3 Rosati, Regina            JR South Glens          3:09.00    3:14.75   3   6   
  4 Sciortino, Lexi           JR Niskayuna High S     3:17.84    3:14.93   2   4   
  5 Wasserbach, Erica         JR Niskayuna High S     3:05.50    3:19.01   3   2   
  6 Sweet, Skylar             JR Burnt Hills-Ball     3:17.98    3:19.27   2   1   
  7 Sinisgalli, Emma           8 Mohonasen High S     3:15.21    3:20.87   3 
  8 Lenney, Shayna            FR Columbia High Sc     3:18.04    3:20.95   2 
  9 Smith, Rachel             SO Columbia High Sc     3:24.64    3:24.38   2 
 10 Hammond, Kayli            JR South Glens          3:23.73    3:32.06   2 
 11 McAlonen, Kristin         SO Burnt Hills-Ball     3:24.36    3:36.26   2 
 12 Glanton, Megan            FR Averill Park Hig     3:38.30    3:37.20   1 
 13 Sondrup, Kayla            SO Amsterdam HS         3:31.24    3:38.58   2 
 14 Alderisio, Kate           SR Academy of the H     3:35.00    3:39.93   2 
 15 Lindemann, Julia          FR Columbia High Sc     3:44.44    3:46.04   1 
 16 Schuman, Heidi            SO Averill Park Hig     3:39.80    3:46.53   1 
 17 Shamlian, Sarah           SO Emma Willard         3:47.80    3:48.61   1 
 18 Cowit, Sage               FR Ballston Spa Hig     3:38.74    3:49.88   1 
 19 Faul, Olivia              FR Ballston Spa Hig     3:41.94    3:56.80   1 
 20 Pintair, Olivia           SO Emma Willard         4:15.30    3:57.11   1 
 
Girls 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Digman, Emily             SR Burnt Hills-Ball     4:53.16    5:02.60   2  10   
  2 Wasserbach, Erica         JR Niskayuna High S     4:55.65    5:04.49   2