The Section 2 Harrier Website 2009 Cross Country Season Manhattan Invitational |
Girls: Varsity, J.V./Soph, Frosh/Intermediate
Boys: Varsity, J.V./Soph, Frosh/Intermediate
Varsity Girls
Race | Top 3 Section 2 Individuals | Section 2 Teams |
Eastern States |
6th-Brittany Winslow (Qu) - 14:43.4 7th-Brianne Bellon (Toga) - 14:44.6 9th-Keelin Hollowood (Toga) - 14:47.2 |
2nd-Saratoga Springs - 80 3rd-Queensbury - 111 11th-Columbia - 269 |
Varsity A |
21st-Emily Tucci (A.P) - 16:37.8 22nd-Shannon Trant (Nisk) - 16:41.3 35th-Leigh Ann Labate (Nisk) - 16:59.7 |
8th-Niskayuna - 224 19th-Albany Academy - 493 |
Varsity B |
9th-Michelle Fish (Gld) - 16:10.0 14th-Erin Mossop (Gld) - 16:23.3 20th-Jenna Robinson (Gld) - 16:28.2 |
2nd-Guilderland - 111 20th-Colonie - 480 21st-Amsterdam - 491 25th-Mohonasen - 738 |
Varsity C |
2nd-Nicole Irving (Shen) - 15:02.0 4th-Roxanne Henningson (Gwch) - 15:15.6 10th-Cara Janeczko (Shen) - 15:32.9 |
1.Shenendehowa - 64 2.Greenwich - 84 |
Varsity D |
10th-Catherine Maloy (H.N) - 15:44.3 19th-Blair Burke (Shak) - 16:06.3 23rd-Leah Triller (H.N) - 16:17.2 |
5th-Holy Names - 141 9th-Shaker - 283 |
Varsity E |
108th-Ashley Genito (Coh) - 19:10.0 118th-Elizabeth Ryan (Coh) - 19:42.4 121st-Ashley Lynch (Coh) - 19:53.1 |
22nd-Cohoes - 565 |
Varsity F |
18th-Becky Celorio (Sco) - 15:59.0 51st-Katie Zeppetelli (Sco) - 16:55.9 54th-Josie Zeppetelli (Sco) - 16:58.0 |
9th-Scotia-Glenville - 269 |
J.V./Sophomore Girls
Race | Top 3 Section 2 Individuals | Section 2 Teams |
J.V. A |
7th-Jordan Ferguson (Toga) - 17:46.5 14th-Rachael Cerrone (Gwch) - 18:04.2 19th-Kaitlyn Chartrand (Toga) - 18:12.3 |
5th-Saratoga Springs - 126 9th-Shenendehowa - 237 10th-Shaker - 263 |
J.V. B |
3rd-Katie Mannix (Qu) - 16:57.6 5th-Colleen Meehl (Qu) - 17:11.8 22nd-Keara Byrne (Qu) - 18:05.6 |
3rd-Queensbury - 88 14th-Niskayuna - 398 |
J.V. C |
1st-Brianna Freestone (Toga) - 15:31.4 2nd-Katie Triechel (Toga) - 15:38.3 3rd-Meredith Hungerford (Toga) - 15:51.6 |
1st-Saratoga Springs - 15 2nd-Shenendehowa - 98 15th-Scotia-Glenville - 421 |
J.V. D |
2nd-Alison Triechel (Toga) - 16:33.5 3rd-Estela Smith (Toga) - 16:40.4 4th-Sarah Morin (Toga) - 16:42.6 |
1st-Saratoga Springs - 15 2nd-Guilderland - 70 7th-Shaker - 207 9th-Queensbury - 319 17th-Shenendehowa - 400 |
Sophomore A |
13th-Julie Mai (A.P) - 18:08.0 54th-Elizabeth Holland (A.P) - 20:07.8 67th-Toni Slyer (A.P) - 21:05.8 |
none |
Sophomore B |
3rd-Amy Becker (Colo) - 17:12.3 5th-Rachel Keller (Colo) - 17:31.8 12th-Bridget McQuade (Colo) - 18:09.8 |
2nd-Colonie - 55 4th-Shaker - 92 |
Frosh Girls
Race | Top 3 Section 2 Individuals | Section 2 Teams |
Frosh A |
2nd Julia Slyer (A.P) - 7:19.2 11th-Jackie Willsey (A.P) - 7:48.2 22nd-Jenna Plue (Shak) - 8:04.9 |
4th-Averill Park - 94 5th-Shaker - 104 9th-Queensbury - 241 |
Frosh B |
5th-Caroline Hampton (Shen) - 7:19.2 8th-Erin Hurlbert (Shen) - 7:38.3 10th-Shannon Lenzi (Shen) - 7:42.3 |
2nd-Shenendehowa - 54 3rd-Colonie - 69 |
Frosh C |
3rd-Laura Libruk (Shak) - 7:24.7 4th-Kayleigh Lavender (Shak) - 7:27.8 5th-Meg Deguire (Shak) - 7:29.6 |
1st-Shaker - 16 3rd-Guilderland - 88 5th-Holy Names - 125 |
Frosh D |
2nd-Megan Kellogg (Qu) - 7:07.4 6th-Taylor Mueller (Qu) - 7:36.4 7th-Celine Dreitlein (Qu) - 7:37.1 |
1st-Queensbury - 35 3rd-Shaker - 80 7th-Shenendehowa - 180 |
Intermediate |
8th-Kaitlin Close (H.N) - 7:47.3 21st-Megan Dufort (Schn) - 8:11.6 26th-Mckenna Palczak (Ams) - 8:19.1 |
4th-Holy Names - 121 7th-Schenectady - 160 |
Varsity Boys
Race | Top 3 Section 2 Individuals | Section 2 Teams |
Eastern States |
none |
none |
Varsity A |
11th-Willie Underwood (L.G) - 13:29.7 14th-Zach Nelson (A.A) - 13:38.9 47th-Mike Badger (Moh) - 14:39.2 |
13th-Albany Academy - 371 19th-Mohonasen - 496 |
Varsity B |
4th-Dan Harris (Shen) - 12:58.9 8th-Erich Voelker (Colo) - 13:21.9 9th-Ed Brown (Colo) - 13:22.3 |
1st-Shenendehowa - 77 15th-Scotia-Glenville - 441 19th-Averill Park - 498 |
Varsity C |
53rd-Andrew Casper (Coh) - 14:21.0 69th-Joseph Comer-Leva (Schn) - 14:33.9 78th-Nick Chiesa (Schn) - 14:42.9 |
16th-Schenectady - 438 17th-Cohoes - 438 |
Varsity D |
3rd-Austin Lane (Gwch) - 13:16.0 85th-Luke Cutie (Gwch) - 15:07.3 145th-Brian Mirando (Ams) - 16:58.5 |
24th-Amsterdam - 748 |
Varsity E |
10th-Jon Flint (Qu) - 13:18.9 12th-Gary Messina (Qu) - 13:33.3 18th-Aaron Newell (Qu) - 13:45.2 |
3rd-Queensbury - 112 6th-Guilderland - 187 7th-Niskayuna - 236 |
Varsity F |
11th-Sam Place (Toga) - 13:10.6 23rd-Kyle Wegner (Toga) - 13:34.2 32nd-Joe Fairley (Toga) - 13:48.2 |
7th-Saratoga Springs - 195 19th-Mechanicville - 545 |
Varsity G |
5th Denis Hurley (LaS) - 13:09.9 6th-Ryan Egan (Shak) - 13:13.1 7th-Michael Libruk (Shak) - 13:16.9 |
1st-Shaker - 68 15th-LaSalle - 348 |
Race | Top 3 Section 2 Individuals | Section 2 Teams |
J.V. A |
20th-Paul Smith (Qu) - 14:42.4 24th-John Countryman (Qu) - 14:48.1 35th-Tim Messina (Qu) - 15:02.9 |
6th-Queensbury - 204 22nd-Saratoga Springs - 607 |
J.V. B |
5th-Dylan Hedderman (Shak) - 14:14.3 6th-Jeff Heim (Shak) - 14:16.9 13th-Andrew Olsen (Shak) - 14:31.5 |
1st-Shaker - 49 9th-Amsterdam - 349 10th-Amsterdam - 372 20th-Shenendehowa - 517 |
J.V. C |
2nd-Mark Unter (Shen) - 13:59.2 7th-Kevin Liang (Shen) - 14:08.0 10th-Gary Soeller (Shen) - 14:12.5 |
2nd-Shenendehowa - 47 11th-Guilderland - 275 23rd-Schenectady - 615 |
J.V. D |
12th-Luke Dixon (Shen) - 14:36.9 20th-Brian Machina (Shen) - 14:55.0 21st-Dan Annis (Shen) - 14:57.7 |
3rd-Shenendehowa - 121 9th-Shaker - 268 15th-Niskayuna - 418 17th-Colonie - 442 23rd-Scotia-Glenville - 589 25th-Queensbury - 667 |
J.V. E |
19th-Jay Navin (Toga) - 14:47.1 23rd-Brian Halligan (Toga) - 14:51.1 24th-Jamey Wagner (Nisk) - 14:51.5 |
6th-Niskayuna - 191 9th-Saratoga Springs - 276 |
Sophomore A |
27th-Brandon Paniccia (Colo) - 15:19.5 67th-Matt Luizzi (Colo) - 16:48.0 101st-Alan Hickey (Colo) - 19:55.0 |
none |
Sophomore B |
27th-Travis Tucker (L.G) - 15:22.4 35th-Daniel Jardine (L.G) - 15:39.0 46th-Richard Jelley (L.G) - 16:34.8 |
none |
Sophomore C |
13th-Evan Little (LaS) - 15:01.0 80th-Rob Loomis (LaS) - 17:40.1
|
none |
Frosh Boys
Race | Top 3 Section 2 Individuals | Section 2 Teams |
Frosh A |
1st-Teddy McCarthy (Shen) - 6:20.4 2nd-Adam Schwenzfeier (Shak) - 6:25.3 3rd-Michael Borini (Shen) - 6:29.4 |
1st-Shaker- 48 2nd-Shenendehowa - 49 18th-Colonie - 458 |
Frosh B |
102nd-Patrick Putrell (Ams) - 8:14.3 103rd-Jason Handron (Colo) - 8:20.2 107th-Eric Kaminski (Colo) - 8:25.9 |
none |
Frosh C |
1st-Troy Kelly (Qu) - 6:11.3 4th-Alex Castonguay (Qu) - 6:30.2 15th-Ben Baker (Qu) - 6:51.7 |
3rd-Queensbury - 70 12th-Shenendehowa - 303 |
Frosh D |
17th-Erick Kopff (Gld) - 6:48.4 20th-Knute Armstrong (Gld) - 6:49.3 |
7th-Guilderland - 231 17th-Queensbury - 425 |
Frosh E |
3rd-Jordan Johnson (Colo) - 6:30.7 10th-Anthony Stefanelli (Colo) - 6:39.6 11th-Sean McPadden (Colo) - 6:44.0 |
2nd-Colonie - 49 5th-Shenendehowa - 134 |
Intermediate |
21st-Brett Flint (Ams) - 7:21.9 40th-Julian Canavan (Schn) - 7:35.5 76th-Jesse Curtin (Coh) - 8:08.7 |
none |